Shtëpia e Bardhë ka dënuar sulmin në Moskë që i mori jetën qindra personave.

Sekretarja për media në Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, tha në një deklaratë të shtunën se Shtetet e Bashkuara “dënojnë fuqishëm” sulmin terrorist.

Ajo shtoi se ISIS-i, i cili ka marrë përgjegjësinë për sulmin, është një “armik i përbashkët terrorist që duhet mposhtur.

“Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për ata që humbën të dashurit dhe për ata që u plagosën ose u prekën nga këto sulme të pandërgjegjshme kundër civilëve të pafajshëm”, tha Jean-Pierre në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë. “ISIS është një armik i përbashkët terrorist i cili duhet mposhtur kudo”.

Të paktën 133 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur pasi sulmuesit sulmuan vendin me armë dhe pajisje ndezëse.

Presidenti rus Vladimir Putin e quajti sulmin një “akt terrorist barbar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: