Një marrëveshje midis udhëheqësve të Kongresit të SHBA dhe Shtëpisë së Bardhë në lidhje me një projekt-ligj të konsiderueshëm që cakton fonde për ushtrinë, Departamentin e Shtetit dhe programe të tjera qeveritare do të pengojë SHBA-në të dhurojë për Agjencinë e OKB-së për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinë (UNRWA) deri në mars 2025.

Sipas dy burimeve të njohura me marrëveshjen, financimi do të mbetet i bllokuar për një vit, me diskutimet mbi qasjet alternative për ofrimin e ndihmës humanitare për palestinezët në Gaza që do të ndodhin pasi legjislacioni të zbulohet publikisht, ka raportuar Reuters .

Për më tepër, Senati i SHBA muajin e kaluar miratoi legjislacionin që ndalonte fondet për agjencinë si pjesë e një projektligji prej 95 miliardë dollarësh që synon dërgimin e ndihmës në Ukrainë, Izrael dhe Tajvan; megjithatë, ky projektligj ka hasur në një vonesë në Dhomën e Përfaqësuesve.

Mbështetësit e ndihmës së SHBA-së për palestinezët kanë mbrojtur për rivendosjen e 300 deri në 400 milionë dollarëve që Uashingtoni dhuron normalisht çdo vit. SHBA ka qenë deri tani donatori më i madh i agjencisë. Administratës së Bidenit i është kërkuar të mbështesë UNRWA-n, veçanërisht ndërsa grupet humanitare punojnë për të trajtuar urinë në rritje dhe katastrofën humanitare në Gaza.

Izraeli kufizon hyrjen e ndihmave në Rripin e Gazës të rrethuar, veçanërisht në veri të enklavës. Kjo ka çuar në mungesa serioze të ushqimit, ujit të freskët, ilaçeve dhe furnizimeve me karburant dhe ka krijuar kushte urie. Të paktën 27 njerëz, përfshirë fëmijë dhe të moshuar, kanë vdekur si pasojë e kequshqyerjes në enklavën, ku jetojnë 2.3 milionë palestinezë, dy milionë prej të cilëve janë zhvendosur brenda vendit si rezultat i ofensivës vdekjeprurëse ushtarake të Izraelit.

Shtëpia e Bardhë dhe udhëheqësit e Kongresit kanë refuzuar të japin detaje rreth marrëveshjes derisa tekstet e faturave të shpenzimeve të bëhen publike, tha Reuters.

Tetëmbëdhjetë vende dhe BE pezulluan donacionet për UNRWA në fund të janarit. Ky veprim pasoi pretendimin e Izraelit se 12 punonjës të UNRWA – nga 13,000 në Gaza – kishin marrë pjesë në sulmin e Hamasit më 7 tetor. Izraeli, deri më sot, nuk ka dhënë asnjë provë për këtë pretendim. Për më tepër, ajo ka vrarë të paktën 154 punonjës të UNRWA që nga tetori.

Shteti i aparteidit ka akuzuar personelin e UNRWA-s se janë anëtarë të Hamasit si pjesë e përpjekjeve të tij për të diskredituar agjencinë. Ndërsa nuk ofron asnjë provë për pretendimet e saj, ajo është duke lobuar vështirë që UNRWA të mbyllet pasi është e vetmja agjenci e OKB-së që ka një mandat specifik për t’u kujdesur për nevojat themelore të refugjatëve palestinezë.

Nëse agjencia nuk ekziston më, argumenton Izraeli , atëherë çështja e refugjatëve nuk duhet të ekzistojë më dhe e drejta legjitime e refugjatëve palestinezë për t’u kthyer në tokën e tyre do të jetë e panevojshme. Izraeli e ka mohuar këtë të drejtë kthimi që nga fundi i viteve 1940, edhe pse anëtarësimi i tij në OKB ishte kushtëzuar me lejimin e refugjatëve palestinezë të kthehen në shtëpitë dhe tokat e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: