Qeveria e Shteteve të Bashkuara po lëviz për të lehtësuar disa sanksione ekonomike ndaj Venezuelës në një gjest që synon të inkurajojë rifillimin e negociatave midis opozitës së mbështetur nga SHBA dhe qeverisë së Presidentit Nicolás Maduro.

Ndryshimet e kufizuara do të lejojnë Chevron Corp. të negociojë licencën e saj me kompaninë shtetërore të naftës, PDVSA, por jo të shpojë apo eksportojë ndonjë naftë me origjinë venezueliane, thanë dy zyrtarë të lartë të qeverisë amerikane. Zyrtarët folën në kushte anonimiteti sepse njoftimi zyrtar nuk ishte bërë.

Përveç kësaj, Carlos Erik Malpica-Flores – një ish-zyrtar i lartë i PDVSA dhe nipi i zonjës së parë të Venezuelës do të hiqet nga lista e individëve të sanksionuar, thanë ata.

Lëvizjet pasojnë gjestet e vullnetit të mirë nga Maduro pas takimit në mars me përfaqësuesit e administratës së Presidentit Joe Biden dhe një mbledhje të fundit në Amerikën Qendrore midis zyrtarëve amerikanë dhe koalicionit kryesor të opozitës të Platformës Unitare për të diskutuar një rrugë përpara.

“Këto janë gjëra që … Platforma Unitare i negocioi dhe erdhi tek ne për të kërkuar që ne t’i bëjmë në mënyrë që ata të mund të kthehen në tryezën e negociatave,” tha një nga zyrtarët.

Dhjetëra venezuelianë, duke përfshirë prokurorin e përgjithshëm të vendit dhe kreun e sistemit penitenciar, dhe më shumë se 140 subjekte, mes tyre Banka Qendrore e Venezuelës, do të mbeten të sanksionuar. Departamenti i Thesarit do të vazhdojë të ndalojë transaksionet me qeverinë e Venezuelës dhe PDVSA brenda tregjeve financiare amerikane.

Vetë Maduro është nën padi në Shtetet e Bashkuara, i akuzuar për komplot “për të përmbytur Shtetet e Bashkuara me kokainë” dhe për të përdorur tregtinë e drogës si “armë kundër Amerikës”.

Qeveria e Venezuelës pezulloi bisedimet me opozitën në tetor pas ekstradimit në SHBA të një aleati kryesor të Maduros për akuzat për pastrim parash. Maduro në atë kohë e kushtëzoi kthimin e tij në tryezën e bisedimeve me lirimin nga paraburgimi të biznesmenit Alex Saab, i cili u ekstradua nga kombi afrikan i Kepit të Verdës.

Negociatat u zhvilluan në Mexico City nën drejtimin e diplomatëve norvegjezë.

Chevron me bazë në Kaliforni është kompania e fundit e madhe e naftës amerikane që bën biznes në Venezuelë, ku investoi për herë të parë në vitet 1920. Katër sipërmarrjet e saj të përbashkëta me PDVSA prodhonin rreth 200,000 fuçi në ditë në vitin 2019, por qeveria amerikane e urdhëroi atë në vitin 2020 të mbyllte prodhimin dhe që atëherë, ajo është lejuar të kryejë vetëm punë thelbësore në puset e naftës për të ruajtur asetet e saj dhe nivelet e punësimit në Venezuelë.

Ndryshimi lejon “Chevron të negociojë kushtet e aktiviteteve të mundshme të ardhshme në Venezuelë”, u tha gazetarëve të martën një zyrtar i lartë amerikan. “Ai nuk lejon hyrjen në asnjë marrëveshje me PDVSA ose ndonjë aktivitet tjetër që përfshin PDVSA ose … sektorin e naftës të Venezuelës. Pra, në thelb, ajo që ata po bëjnë lejohet vetëm për të folur.”

Chevron nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të martën. Investimet e kompanisë në fushat e naftës dhe makineritë e Venezuelës gjatë shekullit të kaluar kishin një vlerë të vlerësuar prej 2.6 miliardë dollarë që nga viti 2020.

Venezuela ndodhet në krye të rezervave më të mëdha të naftës në botë, megjithatë trazirat e saj politike dhe rënia ekonomike kanë shtyrë më shumë se 6 milionë njerëz të migrojnë vitet e fundit. Rreth tre të katërtat e atyre që mbeten jetojnë me më pak se 1,90 dollarë në ditë, që konsiderohet standardi ndërkombëtar për varfërinë ekstreme, dhe shumë prej tyre nuk kanë akses në ujë të pastër, të rrjedhshëm dhe energji elektrike.

SHBA dhe vendet e tjera tërhoqën njohjen e Maduros pasi e akuzuan atë për manipulim të rizgjedhjes së tij si president në vitin 2018. Në vend të tij, ata njohën Juan Guaidó, i cili ishte kreu i kongresit të dominuar nga opozita në atë kohë dhe mbetet udhëheqësi i Platformës Unitare.

Për pesë vitet e fundit, SHBA ka përdorur sanksione ndëshkuese financiare dhe personale, padi penale dhe mbështetje për grupet klandestine në një fushatë të pasuksesshme për të hequr Maduro dhe për të rivendosur atë që e sheh si demokracinë e vjedhur të Venezuelës.

Por në mars, zyrtarët amerikanë udhëtuan në kryeqytetin e Venezuelës, Karakas, për t’u takuar me Maduro, pasi pushtimi rus i Ukrainës përmbysi rendin botëror dhe detyroi Uashingtonin të rimendonte prioritetet e tij të sigurisë kombëtare.

Pas takimit, Maduro liroi dy të burgosur amerikanë dhe premtoi të rifillonte negociatat me kundërshtarët e tij.

Zëvendëspresidentja e Venezuelës, Delcy Rodríguez, të martën, shkroi në Twitter se vendi i Amerikës së Jugut shpreson që vendimet e SHBA-së “do të hapin rrugën për heqjen absolute të sanksioneve të paligjshme që prekin të gjithë njerëzit tanë”.

Zyrtarët e lartë amerikanë thanë se qeveria do të kalibrojë sanksionet bazuar në rezultate konkrete në negociata dhe do t’i rivendosë ato në rast të kthimit prapa në procesin e dialogut.

“Ajo që po shihni këtu është një qasje shumë e saktë që shikon një udhërrëfyes të qartë në Venezuelë, ku e vetmja rrugë që regjimi ka drejt zbutjes së sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara është një negocim që çon në rezultate konkrete,” u thanë zyrtarët gazetarëve.

Malpica-Flores dikur ishte arkëtar kombëtar dhe nënkryetar i financave i PDVSA. Ai u sanksionua individualisht në vitin 2017 pasi SHBA-ja synonte njerëzit e lidhur me korrupsionin e shfrenuar të qeverisë së Venezuelës.

Halla e tij, Cilia Flores, është një nga anëtaret më me ndikim të qeverisë së Venezuelës dhe një prani e vazhdueshme përkrah bashkëshortit të saj. Dy nipa të tjerë të saj janë të burgosur në SHBA për akuza për konspiracion droge.

Më shumë se një duzinë demokratë këtë muaj i dërguan Bidenit një letër duke i kërkuar atij të konsideronte heqjen e sanksioneve të gjera ekonomike. Pas mbledhjes së marsit në Karakas, deputeti demokrat Gregory Meeks, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, foli gjithashtu në favor të pezullimit të sanksioneve të naftës për të ofruar mbështetje për negociatat pa hequr presionin ndaj abuzuesve të të drejtave të njeriut dhe zyrtarëve të korruptuar.

Të tjerë, megjithatë, kritikuan shpejt administratën pas njoftimit të së martës, duke përfshirë Senatorin Bob Menendez, kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit. Demokrati në një deklaratë tha se strategjia për t’i dhënë Maduros “një grusht ndihmash të pamerituara” në mënyrë që ai të premtojë se do të negociojë me opozitën “është një strategji e destinuar të dështojë”.

“Heqja e Flores nga lista e personave të sanksionuar është padyshim një dhuratë për Maduro,” u tha më vonë Menendez gazetarëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb