Shtetet e Bashkuara synojnë të vazhdojnë ndihmën e saj të fuqishme të sigurisë dhe ekonomike për Ukrainën në një kohë kur kombi ukrainas i ka rezistuar agresionit brutal rus në shkallë të gjerë për gati një vit.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price e tha këtë në një deklaratë pas një telefonate midis Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba.

“Të dy u fokusuan në vazhdimin e ndihmës së fuqishme të sigurisë dhe ekonomike në prag dhe më tej, përvjetorin e parë në shkurt të pushtimit të paprovokuar në shkallë të plotë të Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

Në të njëjtën kohë, Price shtoi se Blinken kishte theksuar “mbështetjen e qëndrueshme dhe të palëkundur të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën, siç nënvizohet nga dispozitat e fundit të pajisjeve të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe automjeteve të blinduara nga stoqet amerikane”.

Të premten e kaluar, Shtëpia e Bardhë njoftoi ndarjen e një pakete të re ndihme sigurie për Ukrainën me vlerë më shumë se 3 miliardë dollarë. Ajo përfshin, ndër të tjera, automjetet luftarake të këmbësorisë Bradley, transportuesit e blinduar të personelit, obusët vetëlëvizës, armët raketore, municionet dhe ndihma të tjera ushtarake.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb