Ndërprerjet e shtatzënisë mund të kthehen në Arizona, të paktën për momentin.

Kjo u vërtetua nga gjykata e apelit shtetëror duke u mbështetur në Prindërimin e Planifikuar dhe duke bllokuar në mënyrë efektive ligjin e miratuar, që ndalonte pothuajse plotësisht abortin, duke vendosur një maksimum prej 15 javësh për ndërprerjen e shtatzënisë.

Është e paqartë se çfarë ankesash të tjera do të paraqesë shteti për të vendosur ndalimin pothuajse total të abortit, i vendosur pas vendimit të Gjykatës së Lartë për rrëzimin e Roe k. Wade, vendimi historik i vitit 1973 me të cilin u legalizua aborti në vend.

Një gjykatë në Ohajo bllokoi gjithashtu ndalimin e abortit pas gjashtë javësh derisa të zgjidhen mosmarrëveshjet e ndryshme ligjore rreth ligjit. Me vendim, ndërprerjet e shtatzënisë mbeten të ligjshme deri në javën e 22-të.

“Ne festojmë fitoren në një betejë, por puna jonë është larg përfundimit,” thotë Iri Harvey, numri një i Planifikuar Prindëror i Ohajos.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb