Shtetet e Bashkuara thonë se grupet e milicisë të mbështetur nga Irani po planifikojnë të rrisin sulmet kundër forcave amerikane në Lindjen e Mesme, pasi Irani kërkon të përfitojë nga reagimi në rajon për mbështetjen e SHBA për Izraelin, sipas zyrtarëve të shumtë amerikanë.

Grupet e milicisë kanë nisur tashmë sulme të shumta me dronë ndaj forcave amerikane në Irak dhe Siri.

Por SHBA-ja tani ka inteligjencë specifike se të njëjtat grupe mund të përshkallëzohen edhe më tej ndërsa lufta midis Izraelit dhe Hamasit vazhdon.

Ka “drita të kuqe që ndizen kudo”, tha një zyrtar amerikan në rajon për CNN.

Zyrtarët thanë se në këtë pikë, Irani duket se po i inkurajon grupet në vend që t’i drejtojë ato në mënyrë eksplicite. Një zyrtar tha se Irani po jep udhëzime për grupet e milicisë se ata nuk do të ndëshkohen duke mos u furnizuar me armatim, për shembull, nëse vazhdojnë të sulmojnë objektivat e SHBA-së ose Izraelit.

Të hënën, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby tha se ekziston “një lidhje shumë e drejtpërdrejtë midis këtyre grupeve” dhe Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane dhe ai tha se SHBA është “thellësisht e shqetësuar për potencialin e ndonjë përshkallëzimi të rëndësishëm të këtyre sulmeve në ditët e sotme.”

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes i bëri jehonë këtij shqetësimi të hënën.

“Ne shohim një perspektivë për një përshkallëzim shumë më të rëndësishëm kundër forcave dhe personelit amerikan në një afat të afërt,” tha zyrtari. “Dhe le të jemi të qartë për këtë. Rruga të çon përsëri në Iran. Irani financon, armatos, pajis dhe trajnon milicitë dhe forcat përfaqësuese në të gjithë rajonin. Ne po përgatitemi për këtë përshkallëzim, si përsa i përket mbrojtjes së forcave tona, ashtu edhe përgatitjes për t’iu përgjigjur me vendosmëri.”

Irani mbështet një numër grupesh milicësh në vendet e rajonit përmes Forcave të IRGC-Quds dhe Teherani nuk ushtron gjithmonë komandë dhe kontroll të përsosur mbi këto grupe. Sa të gatshëm janë ato grupe për të vepruar në mënyrë të pavarur është një “hendek i vazhdueshëm i inteligjencës”, vuri në dukje një burim.

Por, Kirby tha, “ne e dimë se Irani po i monitoron nga afër këto ngjarje dhe në disa raste, po lehtëson në mënyrë aktive sulmet dhe po nxit ndaj të tjerëve që mund të duan të shfrytëzojnë konfliktin për të mirën e tyre”, tha ai. “Qëllimi i Iranit është të ruajë njëfarë mohimi të besueshëm këtu, por ne nuk do t’i lejojmë ata ta bëjnë këtë.”

I pyetur nëse Irani po i drejton grupet, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller tha, “Pavarësisht nëse po i drejtojnë apo jo, këto janë milici që ata kanë sponsorizuar dhe janë përgjegjës për të”.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se SHBA dhe partnerët e saj janë “të gjithë në të njëjtën faqe që i dërgojnë një mesazh të qartë Iranit se ai nuk duhet të kërkojë të përfitojë nga situata dhe grupet që janë nën kontrollin ose ndikimin e tij. Duhet të mos kërkoni të përfitoni as nga kjo, dhe nëse Teherani e bën këtë, “kjo mund të ketë pasoja shumë shkallëzuese dhe të tmerrshme”.

“Nuk është vetëm një mesazh i SHBA-së; është një mesazh i përbashkët”, tha zyrtari.

Katari ka qenë një ndërmjetës kyç midis SHBA-së dhe aleatëve të saj dhe Iranit, thanë zyrtarë të shumtë.

Në rastin e sulmeve të fundit me dron mbi bazat që strehojnë forcat amerikane, “Irani është sigurisht më fajtor se në rastin e sulmit të Hamasit në Izrael”, tha një person tjetër. CNN raportoi më parë se zyrtarët e qeverisë iraniane dukeshin të kapur të befasuar nga sulmi terrorist i Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Forcat përfaqësuese iraniane kanë sulmuar bazat që strehojnë trupat amerikane në të kaluarën dhe SHBA-ja është përgjigjur me sulme ajrore. Por një burim tjetër tha se pikërisht tani, “oreksi i iranianëve për të zgjeruar konfliktin është i lartë. Toleranca e tyre ndaj rrezikut është e lartë.”

Ndërkohë, SHBA-ja po forcon në mënyrë aktive mbrojtjen e saj në dritën e kërcënimeve të shtuara. SHBA ka rreth 2,500 trupa në Irak dhe rreth 900 në Siri si pjesë e koalicionit anti-ISIS, dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha në një deklaratë gjatë fundjavës se ai po vendoste sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore në rajon në përgjigje të ” përshkallëzimit të fundit nga Irani dhe forcat e tij përfaqësuese” në të gjithë Lindjen e Mesme. Ato përfshijnë një sistem raketash të Mbrojtjes së Zonës së Lartë të Lartë Terminale dhe bateri shtesë Patriot.

Dy dronë që synonin forcat amerikane në Siri u rrëzuan të hënën dhe trupat në Irak dhe Siri u përballën me tre sulme të veçanta me dronë javën e kaluar nga grupe të dyshuara përfaqësuese iraniane, konfirmoi Pentagoni. Të enjten e kaluar, një anije luftarake e marinës amerikane që operonte në brigjet e Jemenit kapi disa raketa të lëshuara nga militantët Houthi të mbështetur nga Irani që dukej se po shkonin drejt Izraelit.

Në Teheran, duket se nuk ka një konsensus të qartë se çfarë përqasje duhet të merret ndaj luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

“Jam i sigurt se ka zëra të ndryshëm në sistemin e tyre që mbrojnë gjëra të ndryshme,” tha zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit.

Një zyrtar tjetër tha se ndërsa nuk ka gjasa që Irani të jetë i gatshëm të përfshihet në luftime të drejtpërdrejta me Izraelin ose SHBA-në, drejtimi i përfaqësuesve për të sulmuar asetet e SHBA në Lindjen e Mesme i lejon Iranit të ruajë ndikimin dhe reputacionin e tij ndërsa menaxhon rreziqet e përshkallëzimit.

Në një konferencë për shtyp me homologun e tij afrikano-jugor Naledi Pandor në Teheran të dielën, ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir-Abdollahian tha se Lindja e Mesme është si një “fuçi baruti”, sipas citimeve të publikuara nga lajmet shtetërore Tasnim.

“Çdo llogaritje e gabuar në vazhdimin e gjenocidit dhe zhvendosjes së detyruar mund të ketë pasoja serioze dhe të hidhura, si në rajon ashtu edhe për luftënxitësit,” tha Abdollahian, duke iu referuar SHBA-së dhe Izraelit.

Ministri i Jashtëm iranian paralajmëroi gjithashtu SHBA-në dhe Izraelin se “nëse krimet kundër njerëzimit nuk ndalen menjëherë, ekziston mundësia në çdo moment që rajoni të dalë jashtë kontrollit”.

“Ne jemi të shqetësuar për përshkallëzimin e mundshëm,” tha Austin në “This Week” të ABC. “Në fakt, ajo që ne po shohim është një perspektivë e një përshkallëzimi të konsiderueshëm të sulmeve ndaj trupave tona dhe njerëzve tanë në të gjithë rajonin, dhe për shkak të kësaj, ne do të bëjmë atë që është e nevojshme për të siguruar që trupat tona janë në të drejtë, në një pozicion të mirë, janë të mbrojtur dhe se ne kemi aftësinë për t’u përgjigjur.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb