Pas 41 ditësh grevë në tre prodhuesit më të mëdhenj amerikanë të automjeteve – Ford, General Motors dhe Stellantis – sindikata e Punëtorëve të Automobilëve të Bashkuar (UAW) dhe Ford arritën një “marrëveshje në parim” të mërkurën, të cilën presidenti i SHBA Joe Biden e quajti atë “historike”.

“Unë duartrokas UAW dhe Ford për dakordësinë pas negociatave intensive për arritjen e një marrëveshjeje historike në parim këtë mbrëmje,” tha Biden në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Sindikata e United Auto Workers arriti një marrëveshje pune me Ford, i pari nga tre prodhuesit e mëdhenj të makinave të Detroitit që negocioi një zgjidhje për grevat, të cilave iu bashkuan 45,000 punëtorë që nga mesi i shtatorit.

Marrëveshja kërkon kryesisht një rritje prej 25% të pagës bazë për katër vjet e gjysmë, për aq kohë sa zgjat marrëveshja e re kolektive, me një rritje fillestare prej 11% për vitin e parë. Tani mbetet për t’u ratifikuar nga anëtarët e sindikatës gjatë një votimi që do të mbahet në javët në vijim.

Ford tha se ishte “i kënaqur” me rezultatin.

“Ne kemi arritur gjëra që askush nuk i mendonte të mundshme,” tha presidenti i UAW, Sean Fein.
Presidenti i UAW Shawn Fain: Sot arritëm një marrëveshje paraprake me Ford? Greva jonë ka dhënë rezultat.

Kjo marrëveshje e re ka më shumë ngritje se 22 vitet e fundit së bashku. Paga e lartë do të rritet me 33%. Temps do të ketë një rritje të pagave 150%.

“Që nga fillimi i grevës, Ford ka vënë 50% më shumë në tavolinë sesa ajo që kishte propozuar kur ne ndaluam (punën). Kjo marrëveshje na vendos në një rrugë të re për të ndryshuar situatën në Ford, Big Three dhe të gjithë industrinë e automobilave ”, shtoi ai.

Është hera e parë që në Treshen e Mëdhenj zhvillohet një grevë e njëkohshme. Pothuajse 45,000 nga 146,000 punëtorët e regjistruar në UAW morën pjesë në protestat të martën. “Ne jemi të fokusuar në rifillimin e operacioneve në fabrikën e montimit të kamionëve në Kentucky, në fabrikën e montimit në Michigan dhe në fabrikën e montimit në Çikago, duke kthyer 20,000 punëtorë të Ford në punët e tyre dhe duke ofruar gamën tonë të plotë (të produkteve) për klientët tanë.” tha Jim Farley, presidenti dhe CEO i kompanisë, në një deklaratë.

Pas një marrëveshjeje në parim, sindikatat shpesh nuk e ndalin aksionin e grevës derisa të ratifikohet nga anëtarët e tyre. Por UAW njoftoi se punëtorët e Fordit do të ktheheshin në punët e tyre, një mjet për të ushtruar presion mbi General Motors dhe Stellantis.

“Ky është një vendim strategjik që synon arritjen e marrëveshjes më të mirë të mundshme,” tha nënpresidenti i UAW, Chuck Browning . “Gjëja e fundit që General Motors dhe Stellantis duan është që Ford të rikuperojë plotësisht kapacitetin e prodhimit, ndërsa ata po humbasin kohë ,” shtoi ai.

Të martën, UAW u kishte kërkuar 5,000 anëtarëve të saj që punojnë në fabrikën e GM-së në Arlington, Teksas, që t’i bashkoheshin largimit pasi kompania publikoi rezultatet e saj financiare tremujore, të cilat treguan fitime më të mira se sa pritej.

“Një tjetër tremujor rekord, një tjetër vit rekord. Siç kemi thënë për muaj të tërë: fitimet rekord nuk nënkuptojnë kontrata rekord,” komentoi Sean Fein.

Marrëveshja e re e negociatave kolektive e negociuar nga sindikata me Ford-in parashikon një rritje pagash pak më pak se 40 për qind që kërkoi Sean Fein kur UAW filloi grevën më 15 shtator.

“Marrëveshja parashikon rritje 25% të pagës bazë deri në prill të vitit 2028”, sqaron sindikata në deklaratën e saj. “Kjo do të përkthehet në një rritje prej më shumë se 30% për pagat më të larta, më shumë se 40 dollarë në orë dhe një rritje prej 60% për pagën fillestare, më shumë se 28 dollarë në orë,” shtoi ai.

“Punëtorët më të paguar të Fordit do të përfitojnë nga një rritje prej më shumë se 150% gjatë periudhës së mbuluar nga marrëveshja ”, theksoi ai.

Për më tepër, marrëveshja parashikon një përmirësim të pensioneve dhe siguron të drejtën e punëtorëve për grevë në rast të mbylljes së fabrikës.

“Së bashku kemi filluar të përmbysim trendin për klasën punëtore në këtë vend,” siguroi Sean Fein.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb