Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, paralajmëroi për rreziqet e paraqitura nga përpjekjet e Kinës për të dobësuar sigurinë kibernetike të NATO-s dhe se aleanca duhet të zhvillohet për tu mbrojtur kundër tyre.

Ai deklaroi se aleanca, që kur presidenti francez Emmanuel Macron, tha se kishte pësuar vdekje të trurit, duhet të përgatitet për kërcënime të tilla sepse kërcënimet kibernetike nuk janë gjeografikisht të kufizuara.

Ai theksoi se Kina është një sfidë për politikën e jashtme amerikane, SHBA nuk është përballur kurrë me një vend kaq të njohur sa Kina dhe me një ekonomi që është kaq e ndërlidhur me ekonominë amerikane.

Ai gjithashtu parashikoi se NATO do të vazhdojë të lulëzojë pavarësisht komenteve të Macron-it, sepse anëtarët e saj kryesorë i kuptojnë çështjet e mëdha që shkojnë përtej të qenit të përkohshëm.

“Aleanca ka një histori të gjatë partnerësh kundërshtues dhe të paqartë, kështu që ne nuk duhet të mendojmë se momenti është i ri apo i freskët”, shtoi ai.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb