Të paktën 31 fëmijë në Shtetet e Bashkuara kanë rezultuar pozitivë ndaj lisë së majmunëve, cituan zyrtarët shtetërorë në të gjithë vendin.

Deri më tani, 11 shtete dhe juridiksione amerikane kanë raportuar raste të lisë së majmunëve tek fëmijët. Vetëm Teksasi ka identifikuar nëntë raste pediatrike të lisë së majmunit, thuhet në raport.

Ndërkohë, Florida ka zbuluar raste të lisë së majmunëve në mesin e dy fëmijëve nën moshën 4 vjeç, një në Brevard dhe një tjetër në Monroe, sipas të dhënave shtetërore.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) paralajmëruan në një alarm shëndetësor muajin e kaluar se provat paraprake sugjerojnë se fëmijët më të vegjël se tetë vjeç mund të zhvillojnë sëmundje më të rënda nëse infektohen me linë majmuni.

Një total prej 18,989 njerëz në të gjithë vendin rezultuan pozitivë për linë e majmunëve, sipas të dhënave më të fundit të CDC.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb