Departamenti Amerikan i Shtetit vendosi sanksione ndaj një grupi izraelit për ndërprerjen e ndihmës humanitare për civilët në Rripin e Gazës .

“Individët nga Tzav 9 kanë kërkuar vazhdimisht të pengojnë dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza, duke përfshirë bllokimin e rrugëve, ndonjëherë me dhunë,” tha departamenti.

Për muaj të tërë, ai tha se individë nga Tzav 9 kanë kërkuar vazhdimisht të pengojnë dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza, duke përfshirë bllokimin e rrugëve, përgjatë rrugës së tyre nga Jordania në Gaza, duke përfshirë Bregun Perëndimor.

Ata gjithashtu kanë dëmtuar kamionët e ndihmave dhe i kanë hedhur ndihmat humanitare në rrugë, tha ajo, duke shtuar: “Më 13 maj 2024, anëtarët e Tzav 9 plaçkitën dhe më pas vunë zjarrin dy kamionëve pranë Hebronit në Bregun Perëndimor që transportonin ndihma humanitare për burra, gra dhe fëmijë në Gaza”.

Ofrimi i ndihmës humanitare është jetik për të parandaluar përkeqësimin e krizës humanitare në Gaza dhe për të zbutur rrezikun e urisë, tha ai.

Duke theksuar se qeveria e Izraelit ka përgjegjësinë për të garantuar sigurinë e autokolonave humanitare që kalojnë tranzit nga Izraeli dhe Bregu Perëndimor në rrugën për në Gaza, departamenti tha: “Ne nuk do të tolerojmë akte sabotimi dhe dhunë që synojnë këtë ndihmë thelbësore humanitare”.

SHBA do të vazhdojë të përdorë të gjitha mjetet për të promovuar llogaridhënien për ata që tentojnë ose ndërmarrin “akte të tilla të urryera”, tha ajo, duke u kërkuar autoriteteve izraelite të bëjnë të njëjtën gjë.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga Hamasi, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Afro 37,300 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85,100 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb