Departamenti Amerikan i Shtetit sinjalizoi se mund të kufizojë lëvizjet e ministrit të Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian nëse ai viziton Nju Jorkun për të marrë pjesë në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Nëse ministri i jashtëm i Iranit merr pjesë në këtë takim në Kombet e Bashkuara, nuk do të prisja ta shihja atë në shumë vende jashtë Kombeve të Bashkuara”, u tha gazetarëve zëdhënësi Matthew Miller kur u pyet nëse SHBA do të kufizojë vizën e ministrit iranian.

“Ju mund të prisni kufizime shumë të rënda në lëvizjet e tij,” tha Miller. “Ne kemi aftësinë për të vendosur kufizime shumë të rënda në lëvizjet e disa diplomatëve.”

Misioni i Iranit në OKB konfirmoi se Amir-Abdollahian do të vizitojë Nju Jorkun të enjten për të marrë pjesë në një takim të Këshillit të Sigurimit mbi luftën e Izraelit në Gaza.

Vizita vjen mes tensioneve në rritje pasi Irani nisi një sulm ajror të shtunën kundër Izraelit në hakmarrje për një sulm ajror më 1 prill në kompleksin e tij diplomatik në kryeqytetin sirian, Damask.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb