Kryetari i Hekurudhave të Ukrainës ka thënë se kryeministrat polakë, çekë dhe sllovenë, të  cilët udhëtuan me tren  për një takim të martën me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev, ndërmorën një “hap të fortë” për të treguar mbështetje për vendin e tij  të shkatërruar nga lufta.

“Kjo ishte vërtet e rëndësishme për ne, edhe nëse ishte naive,” tha Oleksandr Kamyshin për CNN të mërkurën.

Kamyshin, drejtuesi më i lartë i sistemit hekurudhor kombëtar, e quajti këtë veprim naiv sepse delegacioni i liderëve të BE-së njoftoi planet e tyre të udhëtimit ndërsa ata ishin ende rrugës për në kryeqytet.

Kievi është terrorizuar  nga një fushatë e sulmeve ajrore ruse që kanë goditur zonat e banuara ditët e fundit, duke përfshirë disa blloqe apartamentesh, duke shkaktuar një shtetrrethim 35-orësh që filloi të martën në mbrëmje.

Sistemi hekurudhor i Ukrainës nuk është i imunizuar ndaj këtyre sulmeve. Por të martën në mëngjes, kryeministri polak Mateusz Morawiecki njoftoi se ai, së bashku me kryeministrin slloven Janez Janša dhe kryeministrin çek Petr Fiala, ishin nisur drejt Kievit.

“Po e mbaja sekretin e tyre, por kur pashë se diçka ishte publikuar në internet, më habiti. Nuk e kuptova këtë”, tha Kamyshin për CNN.

Ndërsa ishte rrugës, Morawiecki shkroi në një postim në Facebook: “Është detyra jonë të jemi aty ku po shkruhet historia. Sepse nuk ka të bëjë me ne, ka të bëjë me të ardhmen e fëmijëve tanë që meritojnë të jetojnë në një botë të lirë nga tirania”.

Fiala gjithashtu shkroi në Twitter se “qëllimi i vizitës është të konfirmojë mbështetjen e qartë të të gjithë Bashkimit Evropian për sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës”.

Shqetësimet e sigurisë kanë qenë në krye të mendjes së drejtuesit 37-vjeçar të hekurudhave që nga fillimi i luftës.

Kamyshin dhe zëvendësit e tij kryesorë kanë kaluar tre javët e fundit duke kryqëzuar vendin, duke menaxhuar 321,000 punonjës të hekurudhës dhe afërsisht 1,450 stacione në lëvizje. Ai beson se menaxhimi i hekurudhave është një objektiv për bombat ruse, kështu që qëndrimi në lëvizje pothuajse të vazhdueshme është një çështje e sigurisë personale.

“Edhe fëmijëve të mi nuk u them “Hej mos e zbuloni vendndodhjen tuaj”, sepse të gjithë duhet ta kuptojnë se është luftë. Unë nuk mund t’i udhëzoj kryeministrat,” tha ai.

Sipas Kamyshin, ishte ideja e kryeministrave që të udhëtonin në Kiev me tren, duke besuar se ishte mënyra më e sigurt e transportit.

Ai ra dakord, pavarësisht se një stacion treni në Zaporizhzhia u godit të mërkurën në mëngjes nga një bombë ruse, menjëherë pas vizitës së tyre, e cila la një vrimë sa krateri në shinat hekurudhore dhe dëmtoi stacionin hekurudhor.

“Çdo njeri i zgjuar do të zgjidhte trenin mbi një makinë këto ditë”, tha ai. “Edhe me bombardimet kudo, stacionet dhe trenat janë vendet më të sigurta në vend për momentin.”

Kamyshin tha se delegacioni udhëtoi me një tren special me katër nga vagonët më të rinj të hekurudhës. Pjesë e delegacionit apo sigurimit ishin të vetmit pasagjerë të tjerë.

“Ishte një tren i rregullt, normal, me vagonë ​​normalë,” tha ai. “Pra, [rruga e delegacionit] nuk ishte më e veçantë se të tjerët… Ishte e njëjta pistë që ndjekin edhe pasagjerët normalë.”

Udhëtimi zgjati rreth tetë ose nëntë orë, tha ai. Udhëheqësit kaluan disa orë me Zelensky dhe ekipin e tij përpara se të merrnin një tren gjatë natës për në Poloni.

“Për mua, është vlerësimi më i mirë pasi kryeministrat e huaj zgjodhën hekurudhat në vend të një makine apo një helikopteri, apo ndonjë opsion tjetër”, tha ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb