Tri vende evropiane Irlanda, Spanja dhe Norvegjia e njohin tashmë shtetin e Palestinës.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel është “në favor të njohjes së Palestinës” dhe bën thirrje për një qasje të koordinuar midis BE-së dhe vendeve të treta për të sjellë përparim konkret për këtë çështje, tha ai për Euronews në një intervistë ekskluzive.

Komentet e Michel të hënën erdhën në prag të njohjes zyrtare të shtetit të Palestinës nga Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, shtatë muaj pas shpërthimit të luftës në Gaza.

I pyetur nëse vendet e tjera duhet ta njohin shtetin e Lindjes së Mesme, Michel tha se masa duhet të përdoret “si një levë për të bërë një përparim”.

“Unë jam për zgjidhjen me dy shtete dhe për njohjen e një shteti palestinez. Por ky shtet duhet të jetë i zbatueshëm. Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se më e mira do të ishte një qasje e koordinuar me vendet anëtare të BE-së dhe vendet e treta për të krijuar një levë”, shtoi presidenti i Këshillit Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: