Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Ukraina “thjesht nuk mund të presë” për më shumë mbrojtje ajrore, ndërsa Kievi i lutet aleatëve perëndimorë që të rrisin dërgesat për të shmangur sulmet e Rusisë.

“Vonesat në dërgimin e mbrojtjes ajrore do të lejojnë raketat ruse të godasin më shumë objektiva dhe vonesat në dërgimin e municioneve do t’i lejojnë Rusisë të bëjë presion përgjatë vijës së frontit,” tha Stoltenberg.

“Ukraina thjesht nuk mund të presë. Ajo ka nevojë për mbrojtje ajrore, municione dhe ndihmë tani.”

Vendet e NATO-s javën e kaluar premtuan se do të shqyrtonin inventarët e tyre pasi Kievi iu lut për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore Patriot të afta për të rrëzuar raketat balistike ruse.

Moska ka shtuar bombardimet e saj ajrore në infrastrukturën e Ukrainës javët e fundit, me presidentin Volodymyr Zelensky duke thënë se Kremlini po synonte të dëbonte njerëzit nga qyteti i dytë Kharkiv.

Thirrjet e dëshpëruara të Kievit për mbështetje të re vijnë ndërsa forcat e tij të armatosura po përpiqen të mbajnë prapa ushtrinë ruse përgjatë vijës së frontit.

Më shumë se dy vjet pas luftës së Rusisë , mbështetja nga aleatët perëndimorë të Ukrainës ka rënë.

Evropa po përpiqet të gjenerojë armatim të mjaftueshëm dhe ndihma e SHBA-së është bllokuar nga grindjet politike në Kongres.

Uashingtoni të martën tha se ka rënë dakord t’i shesë Ukrainës pajisje ushtarake me vlerë 138 milionë dollarë për të riparuar dhe përmirësuar sistemet e saj raketore HAWK, ndërkohë që një paketë më e madhe ndihme prej 60 miliardë dollarësh mbetet e bllokuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb