Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje të martën për një hetim të brendshëm të varrezave masive të gjetura rishtazi në Gaza.

“Jam thellësisht i alarmuar nga raportet se varreza masive janë zbuluar në disa vende në Gaza, duke përfshirë Kompleksin Mjekësor Al Shifa dhe Kompleksin Mjekësor Nasser. Vetëm në Nasser, mbi 390 trupa thuhet se janë zhvarrosur,” tha ai.

Ka narrativa konkurruese rreth disa prej këtyre varreve masive, duke përfshirë akuza serioze se disa nga të varrosurit janë vrarë në mënyrë të paligjshme, u tha ai gazetarëve. “Është e domosdoshme që hetuesve të pavarur ndërkombëtarë, me ekspertizë mjeko-ligjore, t’u lejohet akses i menjëhershëm në vendet e këtyre varreve masive, për të përcaktuar rrethanat e sakta në të cilat qindra palestinezë humbën jetën dhe u varrosën, ose u rivarrosën.”

Familjet e të vdekurve dhe të zhdukurve kanë të drejtë të dinë se çfarë ka ndodhur. Dhe bota ka të drejtën e përgjegjësisë për çdo shkelje të ligjit ndërkombëtar që mund të ketë ndodhur, tha ai.

Spitalet, punonjësit e shëndetësisë, pacientët dhe të gjithë civilët duhet të mbrohen. Të drejtat e njeriut të të gjithëve duhet të respektohen, tha Guterres.

Sistemi shëndetësor në Gaza është shkatërruar nga lufta. Dy të tretat e spitaleve dhe qendrave shëndetësore janë jashtë funksionit. Shumë prej atyre që kanë mbetur janë dëmtuar rëndë. Disa spitale tani u ngjajnë varrezave, vuri në dukje ai.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb