Zyrtari më i lartë i OKB – së është i shqetësuar nga numri i ekzekutimeve në Iran , i cili u rrit me mbi 40% gjatë një viti në 2023, sipas një raporti të paraqitur në Këshillin e të Drejtave të Njeriut në Gjenevë.

“Sipas informacionit të marrë, të paktën 834 individë u ekzekutuan në vitin 2023, që përfaqëson një rritje prej 43% nga viti i kaluar,” tha Nada Al-Nashif , zëvendëskomisionerja e lartë për të drejtat e njeriut, teksa prezantoi raportin e Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres mbi të drejtat e njeriut në Iran.

“Veçanërisht shqetësuese është rritja me 84% e ekzekutimeve për veprat penale të lidhura me drogën në vitin 2023, shifra më e lartë në gati një dekadë”, shtoi ajo.

Pakicat vazhduan të preken në mënyrë disproporcionale nga ekzekutimet, me 20% të të gjitha ekzekutimeve në vitin 2023 që përfshinin anëtarë të komunitetit etnik Baluch.

“Ndërsa vë në dukje një rënie të përgjithshme në dënimin e fëmijëve me vdekje që nga viti 2014, raporti dënon ekzekutimin e dy fëmijëve në vitin 2023”, tha Al-Nashif.

Teheranit iu kërkua të prezantojë një moratorium të menjëhershëm mbi dënimin me vdekje si hap i parë drejt heqjes së tij dhe të ndalojë ekzekutimin e të gjithë autorëve që ishin nën moshën 18 vjeç.

“Është thellësisht për të ardhur keq që gjatë periudhës së raportimit, dy burra u ekzekutuan në lidhje me protestat mbarëkombëtare të shtatorit 2022, duke e çuar totalin e tyre në nëntë”, tha Al-Nashif.

Gazetarët dhe shkrimtarët ishin gjithashtu në shënjestër e punës së tyre dhe se në vitin 2023, të paktën 49 shkrimtarë u burgosën.

“Artistët gjithashtu janë vënë në shënjestër për ushtrimin e lirisë së tyre të mendimit dhe të shprehjes, duke përfshirë artistin Toomaj Salehi, i dënuar më vonë me vdekje, mbi pikëpamjet që ai shprehu në kontekstin e protestave mbarëkombëtare në vitin 2022”. tha Al-Nashif.

Raporti përshkruan gjithashtu një mjedis frikësimi, shtrëngimi dhe represioni kundër avokatëve që sfidojnë procedurat gjyqësore, mbrojtësve të të drejtave të njeriut dhe familjeve të viktimave gjatë protestave.

“Raporti shpreh shqetësim të vazhdueshëm në lidhje me Projektligjin për Mbështetjen e Familjes duke Promovuar Kulturën e Dlirësisë dhe Hixhabit (Ligji i Dlirësisë dhe Hixhabit), i cili synon të përforcojë kërkesat e detyrueshme publike të hixhabit për gratë dhe vajzat dhe prezanton dënime të rënda për mospërputhje .”

“Megjithë përparimet e arritura për gratë dhe vajzat në Iran, veçanërisht në sektorin e arsimit dhe drejt sigurimit të pjesëmarrjes në jetën politike dhe publike, gratë vazhdojnë të përballen me barriera të vazhdueshme. ”, thuhet në raport.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb