Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përsëriti kërkesën e tij “urgjente” për një ulje të tensioneve në Lindjen e Mesme, tha zëdhënësi i tij.

” Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së e deklaroi shumë qartë thirrjen e tij për përmbajtje maksimale. Ne nuk duam të shohim një cikël tjetër sy për sy,” tha zëdhënësi Stephane Dujarric në një konferencë shtypi.

Dujarric tha se Guterres foli me Ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian dhe është në kontakt me presidentin izraelit Isaac Herzog dhe zyrtarë të tjerë izraelitë.

Guterres “bëri thirrje për një ulje urgjente të situatës dhe një fokus të ripërtërirë në sjelljen e paqes në Lindjen e Mesme”, shtoi Dujarric.

Irani lëshoi ​​një breshëri dronësh dhe raketash kundër Izraelit të shtunën në një sulm që Teherani tha se ishte në përgjigje të një sulmi të 1 prillit në konsullatën e tij në Siri, në të cilin u vranë të paktën 13 njerëz, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë.

Izraeli është zotuar se do t’i përgjigjet sulmit iranian.

Të dy vendet janë armiq rajonalë me dekada armiqësie dhe akuza të ndërsjella për kryerjen e sulmeve.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb