Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Türk po bën thirrje për përpjekje të reja nga “të gjitha shtetet me ndikim” për të lehtësuar kushtet “të tmerrshme” në Gaza dhe Bregun Perëndimor .

“Zgjidhja e situatës katastrofike të civilëve në Gaza duhet të mbetet një prioritet,” tha zëdhënësja e Türk, duke shtuar gjithashtu se dhuna në Bregun Perëndimor është një “shqetësim i madh”.

Izraeli vazhdon të pengojë importin dhe shpërndarjen e ndihmave në Rripin e Gazës , që është një shkelje e ligjit ndërkombëtar, thuhet në deklaratë.

Türk kërkoi lirimin e pengjeve të marra nga Izraeli në tetor 2023, një armëpushim në Gaza dhe akses të papenguar për të gjithë punonjësit e ndihmës humanitare në mënyrë që të lehtësohej gjendja e rëndë e popullatës civile në territorin palestinez.

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut kishte marrë raporte se ushtria izraelite kishte sulmuar të paktën tetë xhami javën e kaluar gjatë festimeve që shënonin fundin e Ramazanit.

“Vendet e adhurimit mbrohen sipas ligjeve të luftës ,” tha zëdhënësja e Türk në deklaratë.

Në Bregun Perëndimor të pushtuar , palestinezët janë nën sulme të shpeshta nga turmat e kolonëve izraelitë, të cilët shpesh mbështeten nga ushtria.

Pas vrasjes së një djali 14-vjeçar izraelit nga një familje kolonësh, katër palestinezë , përfshirë një fëmijë, u vranë në akte hakmarrjeje.

“Izraeli, si fuqi pushtuese, duhet të marrë të gjitha masat për të rivendosur dhe garantuar, sa më shumë që të jetë e mundur, rendin dhe sigurinë publike në Bregun Perëndimor të pushtuar ”, thuhet në deklaratë.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb