Avantazhi që gëzojnë tani dronët e vegjël ajror në fushat e betejës, përfshirë Ukrainën, është “një moment historik”, tha shefi i shtabit të ushtrisë franceze, gjeneral Pierre Schill në shfaqjen e mbrojtjes Eurosatory në Paris.

Ndërkohë që sistemet kundër dronëve janë duke u vonuar dhe “e lënë qiellin të hapur ndaj gjërave që janë të lidhura me kalldrëm, por që janë jashtëzakonisht të brishta”, po zhvillohen kundërmasa, tha Schill para gazetarëve gjatë një turneu në stendën e Ushtrisë Franceze në shfaqjen më 19 qershor.

Tashmë sot, 75 për qind e dronëve në fushën e betejës në Ukrainë humbin shkaku i luftës elektronike, tha gjenerali, shkruan defensenews.

“Jeta e pandëshkueshmërisë së dronëve të vegjël, shumë të thjeshtë mbi fushën e betejës është momentale”, tha Schill dhe shtoi se “aktualisht është duke u shfrytëzuar, kjo është e qartë dhe ne duhet të mbrohemi. Sot shpata, në kuptimin e dronit ajror, është e fuqishme, më e fuqishme se mburoja. Mburoja do të rritet”.

Edicioni i këtij viti i “Eurosatory” prezantoi dhjetëra sisteme anti-drone, duke përfshirë pushkë gjahu, topa dhe raketa, ndërsa kompanitë Safran, Thales dhe Hensoldt prezantuan zgjidhje të buta për të eliminuar dronët me mjete elektronike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: