Një flotë luftanijesh ruse ka mbërritur në gjirin e Havanës, në një vizitë që shihet si një shfaqje fuqie mes tensioneve me perëndimin mbi mbështetjen për Ukrainën .

Katër anije, duke përfshirë nëndetësen me energji bërthamore Kazan dhe fregatën Admiral Gorshkov, hynë në gjirin e Havanës herët të mërkurën, ku ofruan një përshëndetje me 21 armë që u kthye nga betejat e La Cabaña, kalaja ku Che Guevara dikur kishte zyrën e tij.

Gjatë rrugës për në Kubë këtë javë, Gorshkov dhe Kazan kishin kryer stërvitje me raketa në Atlantik, duke testuar raketa precize në objektiva në një rreze prej më shumë se 600 km, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes.

Anijet u ndeshën nga një turmë e rrallë kubane në zonën e famshme të Havanës, Malecón, por pati një shfaqje të fortë nga diplomatët rusë dhe familjet e tyre që valëvitnin flamujt rusë dhe bërtisnin: “Rusia! Rusia!”

Vizita u njoftua javën e kaluar nga zyrtarë kubanë, të cilët thanë se vizita të tilla nga vendet mike ishin praktikë standarde, se Kazani nuk mbante armë bërthamore dhe nuk kishte asnjë kërcënim për rajonin.

Havana është vetëm 100 milje nga Key West, Florida, dhe koha e vizitës sugjeron më shumë se “praktikë standarde”, tha William Leogrande, një profesor në Universitetin Amerikan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb