Në kantonin Zug, policia ka arrestuar dy tregtarë të dyshuar droge në javët e fundit dhe ka sekuestruar koks dhe heroinë.

Në fillim të shkurtit 2024, hetuesit civilë nga policia e Zugut vëzhguan një transferim droge midis dy burrave pranë stacionit të trenit Baar. Për pasojë u ndalua, u kontrollua dhe u arrestua i dyshuari për trafik droge, një 18-vjeçar shqiptar.

Gjatë kontrollit të shtëpisë të urdhëruar nga prokuroria publike në kantonin Zug në një apartament që ai përdorte në komunën e Baar, shërbimet e urgjencës mundën të kapnin rreth 200 gramë kokainë, material paketimi, një peshore dixhitale dhe rreth 700 franga, para të gatshme.

Pas dorëzimit të drogës në një parking në bashkinë Çam në fillim të muajit mars 2024, i kanë kushtuar prangat një tjetri të dyshuari për narkotrafik. Gjatë kontrollit të mëpasshëm në shtëpinë e 26-vjeçarit shqiptar, shërbimet e urgjencës gjetën rreth 700 gramë heroinë, mbi 400 gramë kokainë, material ambalazhimi dhe një peshore dixhitale.

Prokuroria publike në kantonin Zug ka hapur procedurë penale kundër dy të akuzuarve për shkelje të Ligjit për Narkotikët. Me kërkesë të prokurorit publik, personat janë në burg, në pritje të hetimeve të mëtejshme.

“Paga” fikse për shitjen e drogës

Përveç të ardhurave direkte nga shitja e drogës, të cilat i përdorte për të financuar banesën dhe shpenzimet e jetesës, tregtari shqiptar i drogës merrte një “pagë” fikse prej 2000 frangash në muaj. Sipas vendimit, ai donte të fitonte 10 mijë franga dhe më pas të kthehej në Shqipëri. Por plani nuk i eci mirë.

Ai u arrestua në pranverën e vitit 2023. Ai tashmë është dënuar nga gjykata penale e Lucernit. Një nga shqiptarët u dënua me tre vjet burg, duke marrë parasysh paraburgimin dhe dënimin e parakohshëm. Burri është dëbuar edhe nga vendi për dhjetë vjet.

Gjykata e mori si të mirëqenë se tregtari i drogës hyri në vend me qëllimin e vendosur për të shitur drogë dhe se ai ishte plotësisht në dijeni të veprimeve të tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: