Shkencëtarët në City of Hope, një nga organizatat më të mëdha të kërkimit dhe trajtimit të kancerit në SHBA, kanë zhvilluar kimioterapinë që mund të vrasë të gjithë tumoret e ngurta të kancerit.

Studiuesit, në botimin e tyre në revistën Cell Chemical Biology, shpjegojnë se si ata morën një proteinë, antigjen bërthamor qelizor shumëzues (PCNA), që dikur konsiderohej shumë i vështirë për terapinë e synuar dhe zhvilluan në kërkimin paraklinik një kimioterapi që duket se vret të gjitha vëllimet e ngurta tumorale.

Molekula e vogël kërkimore e zhvilluar shkaktoi vdekjen e qelizave kancerogjene, por nuk e ndërpreu ciklin riprodhues të qelizave burimore të shëndetshme.

Shkencëtarët vazhdojnë të hetojnë mekanizmat themelorë që e bëjnë këtë trajtim të ndalojë kancerin, duke e testuar në kafshë dhe për të vënë në dukje se një provë klinike të fazës 1 që teston trajtimin që është duke u zhvilluar edhe te njerëzit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb