Shkencëtarët në Berlin kanë zbuluar se një peshk i vogël dhe transparent bën një tingull aq të lartë sa një stërvitje pneumatike. Ata u nxitën të hetonin pasi dëgjuan zhurma misterioze që vinin nga rezervuarët e peshkut në laboratorin e tyre.

Ata zbuluan se peshku, Danionella cerebrum, lëshon një ritëm të fuqishëm në një organ të quajtur fshikëza e notit. Në ujërat afër peshkut, ai nxjerr 140 decibel, që është aq e fortë sa një e shtënë. Studiuesit besojnë se specia 12 mm e gjatë është peshku më i zhurmshëm për madhësinë e tij që është gjetur ende.

Ata besojnë se tingulli mund të jetë një formë e komunikimit social. Në shumicën e sferave të natyrës, sa më e madhe të jetë kafsha aq më e fortë është zhurma. Nën ujë është një histori tjetër – ku speciet e vogla tani janë më të zhurmshmet e zbuluara.

Shkencëtarët e kanë ditur se krijesa të tjera, të tilla si karkaleca pistoletë, mund të krijojnë zhurma shumë të larta ndërsa gjuajnë specie të tjera, deri në rreth 200 decibel.

Danionella vlerësohet nga shkenca pasi transparenca e saj do të thotë që ju mund të shihni trurin e saj në veprim dhe kjo i lejon studiuesit të studiojnë nga afër sjelljen e tyre. Por ndërsa punonin me këta peshq në laboratorin e tyre në Gjermani, shkencëtarët vunë re diçka të çuditshme.

“Njerëzit kalonin pranë rezervuarëve të peshkut, dhe ata mund t’i dëgjonin këto tinguj dhe pyesnin veten se nga vinin,” tha Verity Cook, autori kryesor i studimit dhe një student i doktoraturës në Universitetin Charité, Berlin. “Doli se ata po vijnë nga vetë peshqit. Dhe është e jashtëzakonshme, sepse ata janë kaq të vegjël dhe kaq të zhurmshëm.” Duke përdorur një sërë mikrofonash dhe kamerash video, ekipi hulumtues së shpejti ishte në gjendje të kuptonte se sa zhurmë ishte.

“Në një distancë prej një gjatësie trupore larg, rreth 140 decibel është amplituda e zërit dhe është aq larg se ne besojmë se tingulli do të perceptohet nga peshqit e tjerë”, tha ajo për BBC News.

“Tingulli zbehet me distancën, kështu që në një metër larg, amplituda është rreth 108 decibel.” Kjo është ende afërsisht e barabartë me zhurmën e bërë nga një buldozer. Pjesa më e madhe e këtij tingulli reflektohet përsëri në ujë, kështu që kur njerëzit qëndrojnë pranë rezervuarëve të peshkut, ata i dëgjojnë këto pulse si një zhurmë e vazhdueshme.

Ndërsa peshqit duke përfshirë Plainfin Midshipman dhe Black Drum dhe të tjerët janë më të zhurmshëm, ata janë të gjithë shumë më të mëdhenj se danionella. “Për sa i përket sinjaleve të komunikimit, nuk mund të gjeja një kafshë tjetër të kësaj madhësie që bën tinguj kaq të lartë”, shtoi zonja Cook. Studiuesit argumentojnë se mekanizmi i daulleve që përdorin peshku është një instrument shumë i sofistikuar. Të gjithë peshqit kockor kanë një fshikëz noti, një organ të mbushur me gaz që i ndihmon ata të qëndrojnë nën ujë.

Shumë specie përdorin muskujt e tyre për të prodhuar tinguj, por danionella shkon disa hapa më tej. Kur kontrakton muskujt e tij, këta tërheqin një brinjë, e cila krijon tension me një copë kërc që qëndron brenda muskulit. Kur kërci lirohet, ai godet fshikëzën e notit. Këtë tingull e bëjnë vetëm meshkujt e specieve dhe e bëjnë këtë vetëm në shoqëri. Disa janë më të zhurmshëm se të tjerët.

“Ne e dimë se kur keni ndoshta tetë meshkuj së bashku në një tank të madh, atëherë tre prej tyre do të mbizotërojnë prodhimin e zërit dhe të tjerët do të jenë të qetë. Kështu që ne mendojmë se ka një lloj hierarkie,” tha zonja Cook. Studiuesit besojnë se evoluimi në ujërat e turbullta në Myanmar luajti një rol në zhvillimin e kësaj aftësie për të bërë një zhurmë të madhe për t’i ndihmuar ata të komunikojnë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb