Lidhur me këtë, shkencëtarët kanë zbuluar që nuk është fjala për plakje, por për stresin e tepërt.

Sipas hulumtimeve, qelizat të cilat kanë rolin për prodhimin e pigmentit, të cilat u japin ngjyrë flokëve tuaj zhduken kur trupi është i ekspozuar tepër ndikimit të kortizolit, hormonit të stresit.

Qelizat të cilat krijojnë pigmentin nuk mund të rigjenerohen, kështu që flokët mbeten të bardha.

Për qimet e thinjura fajin e ka mungesa e adrenalinës, hulumtimet kanë treguar sesa më i madh të jetë stresi, dëmi është më i madh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb