Sipas një studimi nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, një përgjigje e fortë imune pas vaksinës AstraZeneca bëri që tre punonjës shëndetësorë të marrin mpiksje gjaku, njëri prej të cilëve vdiq.

Ky lajm u botua këtë mëngjes nga agjencia norvegjeze e lajmeve NTB, para se EMA të publikonte raportin e saj.

“Ne kemi marrë gjetje që mund të shpjegojnë pamjen klinike të pacientëve tanë”, tha kryemjeku dhe profesori P Andrel Andre Holme i Rikshospitalet në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

“Ne besojmë se kjo është e rëndësishme për t’u treguar, ne kemi gjetur një model të arsyeshëm shpjegimi”, tha Holme.

Shkencëtarët nuk kanë asnjë përgjigje pse pikërisht ata tre profesionistë të shëndetit morën mpiksje gjaku dhe njerëzit e tjerë jo. “Ne kemi teori, por nuk e dimë pse atyre u ndodhi dhe të tjerëve jo”, tha Holme.

Holme dhe kolegët kanë punuar shumë gjatë ditëve të fundit për të gjetur një përgjigje në pyetjen pse tre profesionistë shëndetësorë nën moshën 50 vjeç u shtruan në spital për mpiksjen e gjakut pasi morën vaksinën AstraZeneca.

Ata besojnë se vaksina dërgoi në një reagim të papritur të sistemit imunitar, pas së cilës kishte formimin e mpiksjes së gjakut dhe numrin e ulët të trombociteve, shkruan Vg.

“Ne kemi provuar që antitrupat specifikë shkaktojnë këtë gjendje me trombocitet, për të cilat shkaktari ishte një ilaç i administruar. Nuk ka asgjë përveç një vaksine që mund të shkaktojë këtë lloj reagimi të sistemit imunitar”, tha Holme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb