2023 ishte viti më i nxehtë i regjistruar për shkak të efektit El Nino , tha një shkencëtar turk i klimës , duke pritur që rekordet e temperaturës ka të ngjarë të vazhdojnë deri në verën e vitit 2024 .

Ndryshimet klimatike dhe ngrohja globale kanë shkaktuar 10 vitet më të nxehta të regjistruara midis 2010 dhe 2022. Me ndikimin e El Nino, viti 2023, i cili pa rekordet e temperaturës të thyera në 179 ditë, u bë viti më i nxehtë i regjistruar.

Levent Kurnaz , kreu i Qendrës për Ndryshimet Klimatike dhe Studimet e Politikave të Universitetit Boğaziçi në Stamboll, tha se El Nino bën që temperaturat mesatare në mbarë botën të rriten dhe kjo ka çuar në temperatura edhe më të larta tashmë.

Termi El Nino i referohet një ngrohjeje të sipërfaqes së oqeanit, ose temperaturave mbi mesataren e sipërfaqes së detit në Oqeanin Paqësor tropikal qendror dhe lindor.

Kurnaz tha gjithashtu se ngjarjet ekstreme të motit janë bërë më të shpeshta dhe më të rënda paralelisht me ngrohjen atmosferike dhe se El Nino ka përkeqësuar intensitetin e të nxehtit dhe të reshjeve. Kjo është arsyeja pse rreth gjysma e vitit 2023 u shënua nga rekorde temperaturash.

“2023 ishte viti më i nxehtë që njerëzimi ka përjetuar ndonjëherë. Ne nuk kemi përjetuar një vit kaq të nxehtë në 125,000 vitet e fundit. Sidomos në gjysmën e dytë të vitit, nga korriku e në vazhdim, efekti El Nino hyri në lojë dhe filloi temperaturat. Vitet e mëparshme më të nxehta ishin 2016 dhe 2020, të cilat u prekën edhe nga El Nino. “2023 është shumë përpara të dyjave. Duket se këtë vit po e kalojmë objektivin prej 1.5 gradë celsius, që diskutohet shpesh në Marrëveshjen e Parisit”, tha ai.

Ai nënvizoi urgjencën e situatës duke përmendur ngjarjet ekstreme të motit, duke përmendur fatkeqësinë e përmbytjeve në qytetin Derna të Libisë vitin e kaluar si “ngjarja më ekstreme e motit” e vitit 2023. Kurnaz tha se El Nino sjell ngjarje të papritura dhe intensifikon ato të parashikuara.

Kurnaz theksoi se efektet e El Nino do të vazhdojnë në vitin 2024 dhe paralajmëroi se kjo do të çojë në vazhdimësi të ngjarjeve të rënda të motit dhe temperatura të larta.

Turqia dhe Evropa do t’i nënshtrohen një valë të fortë të nxehti deri në mes të verës së ardhshme, duke zgjatur periudhën e temperaturave rekord, tha ai.

“Ne presim që kjo të vazhdojë të paktën deri në mars dhe prill. Nuk është e mundur të parashikohet shpejt El Nino. Nuk është e lehtë të thuhet se çfarë do të ndodhë në qershor nga sot, por parashikimet thonë se El Nino do të bëhet gjithnjë e më i ashpër. Probabiliteti që El Nino të jetë më i ashpër deri më tani është mbi 50%,” tha ai.

Eksperti i klimës preku gjithashtu nevojat e Turqisë për ujë, duke shpresuar për një dimër dhe pranverë më të lagësht për të lehtësuar efektet e viteve të mëparshme të thata në bujqësi dhe burime ujore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb