Shkollat ​​dhe zyrat qeveritare u mbyllën në kryeqytetin iranian të martën dhe gjetkë në vend pasi një tjetër stuhi rëre përfshiu Teheranin, njoftoi TV shtetëror.

Në raport thuhet se cilësia e ajrit ishte shumë e dobët dhe se ndotja nga pluhuri ishte e lartë. Kjo ishte stuhia e tretë e rëndë e rërës në Iran që nga mesi i prillit.

Javën e kaluar, autoritetet mbyllën gjithashtu shkollat ​​në Teheran dhe provinca të tjera për shkak të një stuhie të ngjashme rëre, por e marta shënon herën e parë që zyrat qeveritare mbyllen në Teheran për shkak të një stuhie rëre.

Teherani është ndër qytetet më të ndotura në botë. Perëndimi i vendit, përgjatë kufirit me Irakun , ka parë mbyllje të shpeshta të shkollave dhe zyrave për shkak të stuhive të rërës. Të hënën, aeroportet në Iranin perëndimor panë dhjetëra fluturime të anuluara ose vonuara.

Në Irakun fqinj, stuhitë e rërës, të paktën tetë që nga prilli, kanë zbarkuar mijëra njerëz në spitale me probleme të rënda të frymëmarrjes dhe kanë vrarë të paktën një person. Në Siri, të paktën tre persona vdiqën përgjatë kufirit me Irakun për shkak të stuhisë.

Ekspertët fajësojnë politikat e dobëta të qeverisë, shkretëtirëzimin dhe nivelet e ulëta të ujit, si dhe ndryshimet klimatike për shpeshtësinë dhe intensitetin e stuhive të rërës së fundit.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb