Në një takim zyrtar Kryeministri foli për “marrëdhënie të shkëlqyera mes Maqedonisë dhe Austrisë” dhe menjëherë bëri një postim lidhur me këtë

Pas presidentit të ri të Maqedonisë së Veriut, fituesi i zgjedhjeve, Christian Mickoski, insiston në përdorimin e termit “Maqedoni” në shkelje flagrante të marrëveshjes së Prespës. Kryetari i VMRO-së do të jetë kryeministri i ardhshëm i shtetit fqinj.

Faqja zyrtare e Presidentit të Republikës është përditësuar dje, pasi Presidente e re e shtetit është Gordana Silianovska-Davkova . Megjithatë, siç theksojnë mediat e Shkupit, në faqen kryesore të faqes zyrtare, pranë stemës, nuk shkruhet emri i institucionit “Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silianovska, gjatë betimit të saj më 12 maj, e quajti vendin “Maqedoni”, pavarësisht se në tekstin e betimit, që ishte diktuar nga kryeparlamentari i Parlamenti në largim, Jovan Mitreski, duke e thirrur Silianovskën që ta përsërisë atë, “Maqedonia e Veriut”. Në fakt, në llogarinë e saj personale në X, Silianovska insiston që ta quajë veten “presidente e Maqedonisë”, pa përcaktimin gjeografik që parashikon marrëveshja e Prespës.

71-vjeçarja Gordana Silianovska-Davkova u zgjodh presidente e vendit në zgjedhjet presidenciale të mbajtura në Maqedoninë e Veriut më 8 maj, si kandidate e partisë së djathtë VMRO-DPMNE, duke fituar me një diferencë të madhe ndaj ish-socialdemokratit. presidenti i vendit, Stevo Pendarovski.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: