Të paktën pesë persona kanë vdekur dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi reaktori në një fabrikë kimike në lagjen Sangareddy të Telangana shpërtheu.

Disa të tjerë janë ende të bllokuar, thanë zyrtarët për NDTV, që do të thotë se numri i të vdekurve mund të rritet, ndoshta në mënyrë drastike. Raportet lokale sugjerojnë se 50 burra ishin në ndërtesë në momentin e shpërthimit.

Mediat lokale kanë thënë se ekziston shqetësimi se një reaktor tjetër në ndërtesë mund të shpërthejë më pas.

Autoritetet kanë filluar evakuimin e njerëzve nga zonat përreth.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb