Shpërthimi më i madh nënujor i regjistruar ndonjëherë ka krijuar një vullkan në dyshemenë e detit që është 2,690 metra i gjatë.

Vullkani, i cili është dy herë më i gjatë se Empire State Building, SHBA nuk ishte i pranishëm në brigjet lindore të ishullit Mayotte në Oqeanin Indian para se një tërmet të trondiste ishullin 2018.

Ngjarja sizmike nënujore krijoi mbi 11,000 tërmete në atë që autorët e një dokumenti të natyrës që e dokumenton atë e përshkruan si një “ngjarje të madhe magmatike”. Ngjarja, e cila shkaktoi deformimin e shtratit të detit ishte aq e madhe saqë u regjistrua përtej Oqeanit Indian dhe në mbarë globin.

“Shpërthimet vullkanike formojnë sipërfaqen e Tokës dhe sigurojnë një dritare në proceset e thella të Tokës,” thanë ekspertet. “Ky është shpërthimi më i madh aktiv i nëndetëseve i dokumentuar ndonjëherë.”

Autorët shtuan se ngrehina e re vullkanike ndodhet në majë të një kurrizi 31 milje të gjatë të krijuar nga rrjedhat e tjera të fundit të lavës. Kjo strukturë e re kalon midis përçarjeve të Afrikës Lindore dhe Madagaskarit dhe mund të ndihmojë studiuesit të kuptojnë më mirë proceset që nxisin aktivitetin tektonik në Tokë.

Tërmetet filluan më 10 maj 2018 dhe u pasuan nga një tërmet me magnitudë 5.8 ballë pesë ditë më vonë. Shkencëtarët që hetuan ngjarjen sizmike zbuluan se ishte një shpërthim vullkanik nënujor në një shkallë që studiuesit nuk e kishin regjistruar më parë.

Një ekip shkencëtarësh të udhëhequr nga gjeofizikantja e Universitetit të Parisit Nathalie Feuillet, gjithashtu autore kryesore e letrës Nature , vendosën një sërë pajisjesh teknologjike duke përfshirë sizmometrat në dyshemenë e oqeanit në zonë për të përcaktuar origjinën e aktivitetit sizmik. Ata gjithashtu vëzhguan rajonin me një Echosounder i cili përdori sinjale radari për të zbuluar strukturën vullkanike 2,690 metra të gjatë.

Përveç krijimit të këtij vullkani të ri, ngjarja shënon herën e parë që tërmetet janë matur në brigjet e ishullit francez që nga viti 1972, dhe aktiviteti më i fundit vullkanik në zonë daton midis 4,000 dhe 6,000 vjet më parë.

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb