Ambasadori i Ukrainës në Kombet e Bashkuara Sergiy Kyslytsya , është shprehur se mijëra njerëz të cilët jetojnë në zonën pranë termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë nuk janë në gjendje të evakuohen për shkak të granatimeve të vazhdueshme nga forcat ruse.

Më herët Ukraina njoftoi se forcat ruse sulmuan fabrikës gjatë ditës së sotme, duke i vënë flakën një  objekti trajnimi pesëkatësh .

Gjithashtu Ministria e Jashtme më herët theksoi se një fatkeqësi bërthamore  mund të kishte ndodhur , si Çernobil apo Furushima.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb