Të paktën 107 emigrantë u shpëtuan në dy incidente të veçanta në agim në jugperëndim të Gavdos në Kretë. Një anije mallrash me flamurin e Panamasë identifikoi dhe arrestoi 34 të huaj që ndodheshin në bordin e një varke peshkimi në zonën detare në jugperëndim të Gavdos.

Me koordinimin e Qendrës së Përbashkët të Operacioneve dhe Kërkimeve të Autoritetit Portual, emigrantët u transferuan në Portet e Mirë. Në një tjetër incident, 73 migrantë të cilët ishin gjithashtu në bordin e një anije peshkimi u gjetën dhe më pas u morën nga një anije mallrash me flamur të ishujve Marshall, 38 milje detare në jugperëndim të Gavdos.

Sipas Qendrës së Unifikuar për Koordinim dhe Kërkim, të huajt pritet të transferohen në Ag. Qetësia. Të premten një tjetër varkë është pikasur në juglindje të Gavdos, në kushte tejet të vështira, ndërsa në bord kishte 42 emigrantë, mes tyre pesë fëmijë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: