Një 49-vjeçar belg dhe dy shqiptarë rrezikojnë dënime deri në dy vjet burg për përfshirjen e tyre në një plantacion me 343 bimë kanabisi në një magazinë në Veldstraat në Beerse, Belgjikë. “Më kërkuan vetëm të ujit lulet”, tha kujdestari 60-vjeçar i plantacionit.

Pasi u mor një informacion nga qendra provinciale e raportimit të drogës plantationontdekt.be, zona e policisë në rajonin Turnhout filloi një hetim mbi një plantacion kanabisi në një magazinë prapa një shtëpie në Veldstraat në Beerse në qershor. Policia përdori një kamerë termike për të përcaktuar se në kasolle kishte vërtet një burim nxehtësie. Në rrugë ka qenë edhe një automjet i dyshimtë i parkuar.

Këto gjetje çuan në një kontroll të adresës në Veldstraat më 15 qershor. “Mjedisi përmbante gjithsej 343 bimë kanabisi të shpërndara në dy zona kultivimi operative,” tha prokurorja publike Marta Borowicz në gjykatën në Turnhout. “Bimët ishin rreth tetë javë të vjetra dhe nuk ishin korrur më parë. Kishte gjithashtu shumë materiale për drejtimin e një plantacioni.”

Në magazinën e përfshirë ndodhej 60-vjeçari shqiptar Nuredin K.. Ai u arrestua në vend. “Burri deklaroi se kishte një muaj që qëndronte në magazinë dhe në fakt nuk kishte dalë. Më parë ka punuar në ndërtim në Gjermani. Aty i thanë se ishte shumë i vjetër për një punë të tillë”, tha prokurori. “Disa shqiptarë të tjerë i kishin premtuar para nëse do të kujdesej për bimët. Ai nuk u lejua të dilte.”

Hetimet e mëtejshme treguan se plantacioni ndodhej në truallin e shtëpisë prindërore të Tom R. (49). Nëna e burrit ishte e pranishme gjatë kontrollit të policisë dhe deklaroi se djali i saj e kishte dhënë me qira magazinën dhe nuk e dinte se çfarë po ndodhte brenda. Tom R. qëndroi në Antwerp dhe u vu në pranga jo shumë më vonë. Ai pretendoi se hapësirën ua kishte dhënë me qira burrave që kërkonin një magazinë për të ruajtur materialet izoluese dhe profilet e çatisë. “Ajo ngre vetullat se kishte një kabllo elektrike nga garazhi në kasolle dhe se R. është gjithashtu një elektricist duke u trajnuar,” shpjegoi Marta Borowicz. “Ai vërtet bashkëpunoi me plantacionin duke ua dhënë me qira magazinë shqiptarëve. Ilir C., 37-vjeçari shqiptar, u gjykua për ngritjen e plantacionit, por nuk u paraqit në gjykatë.

Prokuroria Publike kërkoi dënimin e R. me 18 muaj burg dhe 1 vit dhe 2 vjet burg për shqiptarët K. dhe C. përkatësisht. Treshja u akuzua edhe për vjedhje të energjisë elektrike. Ndërmarrja komunale Iveka ka kërkuar kompensim prej 25,157 euro.

Avokati i Tom R. i kërkoi gjyqtarit të lirojë klientin e tij. “Ai takoi dy shqiptarë në një kafene të cilët po kërkonin një magazinë për të ruajtur materialet,” tha ai. Nuredin K. gjithashtu pohoi se ai nuk dinte asgjë për një plantacion paraprakisht. “Sapo më thanë se duhej të kujdesesha për lulet në një dyqan,” u përgjigj ai. Gjykata do të japë vendimin më 22 dhjetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: