Herët në mëngjes, në lagjen e qetë të Calcott, Stirchley, u shpalos një trazirë ndryshe nga çdo ditë tjetër. Amadeo Cela, një 22-vjeçar shqiptar, u gjend në mes të një përplasjeje të dhunshme jashtë një ferme kanabisi, një ngjarje që do të çonte në një reagim të shpejtë të policisë. Kjo histori nis nga rrugët e Telfordit në zemër të procedurave ligjore, duke theksuar një moment konfrontimi, pasojash dhe një lutje për kthim në shtëpi.

Një zgjim i dhunshëm në Calcott

Qetësia e një mëngjesi në Telford u shkatërrua kur banorët e Calcott, Stirchley, u përballën me një skenë si në filma. Raportet vërshuan rreth një grupi burrash, të armatosur me shkopinj golfi, duke shkaktuar kërdi jashtë një prone. Arsyeja e kësaj zhurme në mëngjes herët? Një fermë kanabisi, e fshehur brenda peizazhit periferik, ishte kthyer në një fushë beteje. Mes kaosit ishte Amadeo Cela, një i ri larg shtëpisë, i cili shpejt e gjeti veten në kontrollin e zbatimit të ligjit vendas pas një ndjekjeje të shkurtër por të tensionuar në këmbë.

Vendimi i sallës së gjyqit

Ndërsa pluhuri u qetësua dhe filloi procedurat në sallën e gjyqit, Cela, me ndihmën e një përkthyesi, pranoi fajësinë në Gjykatën e Shrewsbury. Incidenti, i cili kishte tërhequr vëmendjen jo vetëm nga komuniteti lokal, por edhe nga publiku i gjerë, vuri në pah betejat shpesh të papara që ndodhin nën hijen e aktiviteteve të paligjshme. Përfshirja e Çelës në trazirat në fermën e kanabisit, një ngjarje që u zhvillua në errësirën e orëve të para, tashmë e kishte vendosur atë në një udhëkryq, përballë nëntë muajsh pas hekurave.

 Tutje për kthim në shtëpi 

Por nuk ishte vetëm liria ajo që kërkonte Cela; ishte një kthim në atdhe. Gjatë procesit gjyqësor, rezultoi se Cela, i pranishëm ilegalisht në Britaninë e Madhe, shprehu dëshirën e fortë për t’u deportuar përsëri në Shqipëri pasi të kryhej dënimi. Kjo kërkesë, që vjen nga një i ri i ngatërruar në kompleksitetin e sipërmarrjeve të paligjshme dhe çështjeve të emigracionit, nënvizon historitë personale të humbura shpesh mes titujve të krimit dhe dënimit. Lutja e Çelës për dëbim, tani pret vendimin e atyre që kanë pushtetin për ta dhënë atë.

Pas përplasjes së fermës së kanabisit në Telford, mbeten shumë pikëpyetje rreth implikimeve më të gjera të incidenteve të tilla në komunitetet lokale, sfidat e zbatimit të ligjit dhe rendit dhe rrugët që i çojnë individë si Cela të gjejnë veten larg shtëpisë, duke kërkuar shpengim ose arratisje. Ndërsa komuniteti i Calcott, Stirchley, kalon përçarjen, historia e Amadeo Cela shërben si një reflektim mbi kryqëzimet e krimit, dënimit dhe dëshirës njerëzore për shtëpinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb