Qeveria amerikane ka rinovuar thirrjen e saj për qytetarët amerikanë që të largohen nga Rusia menjëherë pas ndalimit të një gazetari amerikan , i cili e ka habitur Uashingtonin.

Prania e qytetarëve amerikanë në Rusi është thellësisht shqetësuese, tha John Kirby , koordinatori i komunikimit për Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së.

Rusia njoftoi se kishte arrestuar gazetarin e Wall Street Journal, Evan Gershkovich , për spiunim të dyshuar për Shtetet e Bashkuara.

Kirby tha se arrestimi i Gershkovich dhe akuzat kundër tij erdhën si befasi. Nuk kishte asnjë paralajmërim paraprak dhe asnjë tregues se Rusia po planifikonte ndonjë lloj aksioni madhor kundër gazetarëve në përgjithësi, vazhdoi Kirby.

Departamenti Amerikan i Shtetit tashmë këshillon qytetarët amerikanë që të mos udhëtojnë në Rusi edhe për shkak të rrezikut të ndalimit të paligjshëm.

Nuk është e re për Rusinë që të arrestojë qytetarët amerikanë ose të godasë një shtyp të lirë dhe të pavarur, tha Kirby.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb