Në Institutin Getty ndodhen një thesar Trashëgimisë Kulturore Botërore duke përfshirë edhe Shqipërinë.

Një fotograf anonim në vitin 1900 kishte udhëtuar në Shqipërinë e jugut, në veçanti në qytetin e Vlorës, duke realizuar një album me fotografi, shkruan FMimages.net.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Fotografitë janë realizuar në qytetin e Vlorës dhe fshatrave përreth duke pasqyruar në mënyrë origjinale jetën e shqiptarëve 120 vite me parë.

Janë rreth 20 fotografi që botohen për publikun për herë të parë. Këto janë fotografitë nga thesari i The J. Paul Getty Trust.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb