A e keni vënë re se kur dikush na lëndon apo na fyen ne nuk mund të harrojmë lehtë atë që ka thënë apo bërë? Kur dikush na lëndon, flet pas shpine ose bën diçka që na shqetëson, ne mund të ndalemi në të për orë të tëra, ashtu si kur ndahemi nga lidhja jonë e dashurise.

Hulumtimet tregojnë se një mendje që qëndron e mbërthyer në situata dhe njerëz nuk është e shëndetshme. Kur fokusohemi vazhdimisht në të njëjtat dhe përsërisim mendimet dhe ngjarjet e pakëndshme, ne shkaktojmë reagime që nuk e ndihmojnë trupin tonë. Si mund të ndalosh së menduari për dikë, çfarë mundesh apo duhet të kishe bërë, kur të njëjtat mendime të kalojnë në mendje gjatë gjithë kohës?

Donna Jackson Nakazawa, studiuese, autore dhe folëse e vlerësuar me çmime për shëndetin dhe marrëdhëniet, paraqet dhjetë hapa të thjeshtë që duhen ndërmarrë për të kapërcyer një situatë të tillë.

1. Zbatoni rregullin “pa kontakt”.
“Sytë që nuk shohin harrohen shpejt”, thotë populli i mençur dhe eksperti e duartroket këtë ‘fjalë të urtë. ” Kur nuk komunikoni me dikë, nuk e “ftoni” në mendimet tuaja. Kjo është gjëja më e shëndetshme që mund të bësh”.

2. Koha shëron
Po, tingëllon e rëndomtë, por është e vërteta. Jepini vetes kohë për të reaguar dhe menduar qartë. Zakonisht, ne i përgjigjemi menjëherë çdo gjëje – ndonjëherë pa menduar as për reagimin tonë. “Jepini vetes mundësinë për të parë se çfarë do të ndodhë më vonë, në vend që të dëshironi të gjitha këtu dhe tani. Jo gjithmonë duhet të dish se çfarë do të ndodhë më pas ose të thuash fjalën e fundit”.

3. Fikni mediat sociale
Jo e juaja, por ndaloni të ndiqni personin që ju lëndoi. Nëse keni ngecur me fotot, historitë dhe postimet e tij, është më mirë ta unfollow këtë person. “Do të jetë e pamundur të ndalosh së menduari për dikë nëse e sheh vazhdimisht se çfarë po bën dhe ku është. Fshini gjithashtu bisedat, mesazhet dhe fotot në mënyrë që të përqendroheni te qëllimi juaj pa shpërqendrime.”

4. Filloni një hobi të ri ose kthehuni në diçka që ju pëlqente më parë.

Ndonjëherë mënyra më e mirë për të mbajtur mendjen dhe trupin tuaj të zënë është të zhvilloni talente dhe aftësi të reja. “Me një hobi të ri mund të zbulosh shumë për veten. Pavarësisht nëse jeni duke investuar në të mësuar apo në sport, është një investim shumë i mirë.”

5. Pranoni se nuk mund ta ndryshoni të kaluarën
Kur mendojmë për ngjarjet e kaluara, përpiqemi të gjejmë atë që mund të kishim bërë më mirë ose ndryshe. Megjithatë, kjo nuk e ndryshon realitetin dhe gjithçka që bën është të na trishtojë dhe të dëshpërojë psikologjikisht. “Ju nuk jeni magjistarë që do ta ktheni kohën pas. Ju nuk mund ta ndryshoni këtë dhe ky është një fakt. Ajo që mund të kontrolloni është e tashmja dhe e ardhmja juaj. Sigurohuni që të planifikoni të dytën bazuar në mësimet e nxjerra nga e kaluara.”

6. Falni për të ecur përpara
Falja nuk është diçka që ne e bëjmë ekskluzivisht për personin tjetër. Na sjell edhe gëzim. Na ndihmon të shkojmë më tej. “ Fal për veten dhe jo për të tjerët. Në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të ecni përpara dhe të lini pas (më lehtë) ndjenjat e mashtrimit, padrejtësisë apo tradhtisë”.

7. Përqafoni ndjenjat tuaja
Çfarëdo që është bërë problemi ynë më i madh është zemërimi dhe egoja jonë e plagosur. Pranoni atë që ndjeni, përjetoni emocionet tuaja dhe lirojini ato. “Mund të mbani një ditar ose të flisni me një mik të mirë. Mund të bëni edhe një shëtitje të gjatë në mënyrë që të arrini të zbusni zemërimin dhe nervat tuaja. Pasi të përpunoni emocionet tuaja, do të jeni në gjendje t’i “lëshoni” ato, të ndiheni më mirë dhe në fund të vazhdoni përpara.”

8. Meditoni
Mund t’ju duket e mërzitshme, por është një mënyrë efektive për të kuptuar dhe menaxhuar emocionet tuaja. “Një imazh që më ndihmon gjithmonë kur mbyll sytë dhe meditoj është ky: Imagjinoj se jam në një oqean dhe i shoh të gjithë duke notuar para meje, bashkë me mendimet e mia. Bluja e detit më qetëson gjithmonë”.

9. Dërgojini mendime pozitive personit për të cilin po mendoni
Sado e çuditshme që tingëllon, ekspertët thonë se kur nuk mund të ndalojmë së menduari për dikë që na ka lënduar, le të përpiqemi të mendojmë pozitivisht për të. “Mendoni ta vendosni këtë person në një dhomë të ndritshme. Rrethojeni atë me dritë dhe shkëlqeni derisa zemërimi juaj të shuhet. Ajo funksionon çdo herë.”

10. Merrni frymë thellë
Për të qenë në gjendje të kontrolloni emocionet tuaja, së pari duhet të kontrolloni simptomat fizike që ato shkaktojnë. Kur ndiejmë zemërim ose trishtim, fryma jonë nuk është e qëndrueshme. “Provo rregullin e 90 sekondave. Ato janë të mjaftueshme për të ndryshuar humorin tuaj. Herën tjetër që e gjeni veten duke menduar për një person të caktuar, ndaloni atë që po bëni dhe përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj për 90 sekonda. Duke ndjekur këtë rregull, ju “thyeni” modelin që ju pengon dhe fokusoheni tek ju, duke e bërë gjithçka tjetër të duket e parëndësishme”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb