Prej disa vitesh, çmimet Oscar dukej se vareshin në fije të perit. Shikueshmëria ishte në rënie. Pandemia nuk ndihmoi. Dhe Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, organizata që qëndron pas natës më të madhe të Hollivudit, vazhdoi ta gjente veten në anën e gabuar të historisë, sipas AP.

Më pas ndodhi diçka e pabesueshme:

Interesi filloi të rritet si brenda dhe jashtë akademisë. Dukej se njerëzit ishin të emocionuar për filmat dhe, ata shpresojnë, që Oscar-i t’i kënaqë sërish.

“Ka qenë një vit i mrekullueshëm për filmin në përgjithësi”, tha CEO i akademisë së filmit Bill Kramer në një intervistë të fundit me ”Associated Press”.

“Forma jonë e artit nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme”, theksoi ai.

Shtrirja dhe përqafimi i gjerë publik i 10 filmave të nominuar për çmimin për filmin më të mirë këtë vit janë provë. Ka çmime të mëdha në studio, dy filma ndërkombëtarë dhe dy dygjuhësh. Dhe pavarësisht nëse mendoni apo jo, “Barbie” u shpërfill në disa kategori të tjera, ende ka njerëz që flasin dhe debatojnë se çfarë do të ndodhë në Oscar-in e 96-të më 10 mars.

”Ka shumë energji të madhe rreth filmave të vitit 2023 dhe shfaqjes së këtij viti. Kështu që ne jemi jashtëzakonisht shpresëdhënës dhe të emocionuar”, tha Kramer.

Presidentja e Akademisë, Janet Yang, tha se spoti promovues me temën e “Barbie” të Jimmel Kimmel ka mbi 35 milionë shikime dhe transmetimi televiziv është duke u rritur.

Pas shumë problemesh, çmimet Oscar mund të kenë përmbushur më në fund misionin.

Por, kjo nuk është befasi për drejtuesit e akademisë, të cilët kanë punuar në prapaskenë për të nxitur këtë lloj evolucioni ndërsa po i afrohen vitit të tyre të 100-të.

Të dy, Kramer dhe Yang, po e shikojnë organizatën si një entitet global.

Ata nuk janë më në mbrojtje, përkundrazi shtyjnë drejt së ardhmes.

”Ne jemi shumë unikë në kuptimin që përfaqësojmë të gjitha disiplinat e industrisë. Asnjë organizatë tjetër nuk mund ta thotë këtë”, tha Yang.

Akademia si një katalizator për ndryshim nuk është e re.

Ata kanë programe të gjata për të ndihmuar artistët në zhvillim (Academy Gold, Nicholl Fellowship në skenar dhe Çmimet e Akademisë Studentore midis tyre).

Tani ka më shumë se 10 500 anëtarë në akademi, që përfaqësojnë më shumë se 75 vende dhe territore.

Ndërsa barazia është ende një punë në progres, 20% e anëtarëve janë nga jashtë SHBA-së, 34% e anëtarëve identifikohen si gra dhe 18% janë nga komunitetet etnike dhe racore të nënpërfaqësuara.

”Ne përfaqësojmë drejtuesit, redaktorët, artistët e efekteve vizuale, teknologët dhe artizanët dhe profesionistët në të gjithë disiplinat. … Jo të gjithë po ‘këndojnë’ të njëjtat këngë dhe jo të gjithë ndihen në të njëjtën mënyrë. Por, ne mund t’i bashkojmë të gjithë”, tha Kramer.

Gjithashtu ka pasur një fokus të konsiderueshëm në angazhimin e publikut përmes medias sociale.

Llogaria e tyre në Instagram është afërsisht katër milionë ndjekës dhe kanali i tyre në YouTube është një thesar me klipe argëtuese si fitorja e aktorit më të mirë nga Leonardo DiCaprio (54 milionë shikime), numri i hapjes së Hugh Jackman në 2009 (23 milionë shikime), monologu hapës i Chris Rock (16 milionë shikime), Jack Black dhe Will Ferrell duke kënduar “Get Off the Stage” (15 milion shikime) dhe Fred Astaire duke kërcyer në Oscars 1970 (13 milion shikime).

Interesi për historinë e filmit ka nxitur gjithashtu entuziazëm rreth Muzeut të Akademisë së Filmit në Los Anxhelos, i cili strehon më shumë se 23 milionë artikuj kujtimesh dhe ka organizuar ekspozita mbi gjithçka, nga Hayao Miyazaki dhe historia e Kinemasë së Zezë te “Kumbari” dhe filmat e John Waters.

Kramer thekson se rreth gjysma e blerësve të biletave janë nën moshën 40 vjeç.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: