Gjëja më shqetësuese për yndyrën e lartë është reputacioni i tij si një “vrasës i fshehur”.

Shpesh kalon pa u vënë re pasi rrallë prodhon simptoma kështu që është pothuajse e pamundur të dihet nëse e keni atë pa teste. Por a mund të shihen shenjat e yndyrën e lartë në fytyrën tuaj?

Çfarë është kolesteroli?
Kolesteroli i lartë është kur keni shumë një substancë yndyrore të njohur si kolesterol në gjakun tuaj. Të kesh pak yndyrë në gjakun tënd është e shëndetshme, në fakt, është thelbësore për funksionimin e qelizave.

Por marrja e tepërt mund të bllokojë enët e gjakut, gjë që do të rrisë rrezikun për të pasur probleme me zemrën ose goditje në tru. Edhe pse mund të trashëgoni nivele të larta të yndyrës, kjo zakonisht vjen nga zgjedhja e stilit të jetës.

Të qenit mbipeshë, ngrënia e tepërt e ushqimit yndyror, të mos ushtrohet sa duhet, si dhe pirja e duhanit dhe pirja e tepërt e alkoolit mund të bëjë që nivelet të rriten.

Cilat janë shenjat e yndyrës së lartë?
Faqja e internetit e NHS thotë se yndyra e lartë nuk shkakton simptoma. Vuajtjet janë zakonisht asimptomatike, kështu që është shumë e vështirë të njohësh gjendjen.

Por disa ekspertë besojnë se ju mund të jeni në gjendje ta dalloni gjendjen herët përmes shenjave në fytyrën tuaj. Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD) shpjegon se rritjet dylli të verdha ose portokalli në lëkurën tuaj mund të tregojnë drejt niveleve të pashëndetshme të yndyre.

Në faqen e tyre të internetit, ata thonë: “Nëse shihni rritje të verdhë-portokalli në lëkurën tuaj, mund të keni depozita të kolesterolit nën lëkurën tuaj”.

Edhe pse këto rritje mund të jenë pa dhimbje, ato nuk duhet të injorohen. Këto depozita pa dhimbje mund të shfaqen në shumë zona, të tilla si qoshet e syve tuaj, linjat në pëllëmbët tuaj, apo edhe në pjesën e pasme të këmbëve tuaja, kështu që nëse shfaqen, ia vlen t’i kontrolloni ato.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb