Viktimat ruse në Ukrainë kanë arritur në 188,000, sipas inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, raporton Report përmes The Sun.

Raporti informon përmes The Sun se shifra e re masive e të vrarëve ose të plagosurve në betejë u nda me aleatët në samitin e djeshëm perëndimor për Ukrainën që u mbajt në bazën ajrore Ramstein në Gjermaninë Jugore.

Është një rritje e konsiderueshme në numrin e 100,000 ushtarëve rusë të vrarë, të plagosur ose të dezertuar që nga pushtimi i shkurtit të kaluar, të cilin Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace përshkroi në fund të vitit të kaluar.

Gjenerali i lartë amerikan Mark Milley tha se Rusia ka pësuar një “sasi të jashtëzakonshme viktimash”, por nuk e zbuloi publikisht shifrën e saktë.

Ai tha: “Ata kanë vuajtur shumë.

Dje ministra dhe shefa ushtarakë nga rreth 50 vende morën pjesë në bisedimet e thirrura nga sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin në Ramstein, baza kryesore ajrore amerikane në Evropë.

Duke folur atje, gjenerali Milley shtoi: “Ata kanë pësuar një sasi të madhe viktimash në ushtrinë e tyre, që përfshin ushtrinë dhe grupin mercenar Wagner.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb