Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 47 qytetarë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit. Nuk ka asnjë humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 679 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 47 qytetarë, në Bashkitë:

12 në Tiranë, 9 në Vlorë, 6 në Fier, 3 në Shkodër, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Durrës, Klos, nga 1 qytetarë në Mirditë, Patos, Divjakë, Selenicë, Himarë, Gjirokastër, Përmet, Memaliaj, Berat, Kuçovë, Belsh.

Janë 237 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 15 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,153 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Janar 2023)

Raste të reja ditore 47
Të shëruar në 24 orë 15
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 679

Testime totale 2,023,107
Raste pozitive 332,986
Raste të shëruara 329,153
Raste Aktive 237
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 148
Fier 27
Durrës. 10
Vlorë 18
Gjirokastër. 9
Berat. 9

Kukës. 2
Lezhë. 3
Dibër. 4
Shkodër 6
Elbasan. 1

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: