Një nga donatorët më të mëdhenj të Partisë Konservatore të Britanisë dyshohet se i ka dërguar partisë në mënyrë të fshehtë qindra mijëra paund nga një llogari bankare ruse, sipas një raporti të dorëzuar në agjencinë kombëtare të krimit në Mbretërinë e Bashkuar.

New York Times raporton se një donacion prej 450,000 £ është bërë në shkurt të 2018 në emër të Ehud Sheleg, i cili së fundmi ishte arkëtari i Partisë Konservatore.

Paratë shkuan për të nxitur Boris Johnson dhe partinë e tij drejt fitores së saj në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2019.

Që atëherë, paratë janë gjetur se kanë origjinën nga një llogari ruse e vjehrrit të Sheleg, Sergei Kopytov, i cili dikur ishte një politikan i lartë në qeverinë e mëparshme pro-Kremlinit të Ukrainës dhe që tani zotëron pasuri të paluajtshme dhe biznese në Krime dhe Rusi.

Dhurimi u shënua nga banka Barclays, e dyshuar për pastrim parash dhe një dhurim potencialisht të paligjshëm i fushatës. Është e paligjshme që partitë politike në Mbretërinë e Bashkuar të pranojnë donacione prej më shumë se 500 £ nga shtetas të huaj që nuk janë të regjistruar për të votuar në Britani.

Një avokat i Sheleg tha se ai mori miliona nga vjehrri i tij përpara dhurimit, por tha se ishte krejtësisht i ndarë nga kontributi i fushatës.

NYT tha se nuk kishte asnjë indikacion që Partia Konservatore apo kryeministri dinin për burimin e donacionit.

Gazetarja që qëndron pas historisë, Jane Bradley, ka postuar në Twitter pikat kryesore nga raporti i saj.

https://twitter.com/jane__bradley/status/1524655826597728256?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1524655826597728256%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theguardian.com%2Fworld%2Flive%2F2022%2Fmay%2F12%2Frussia-ukraine-war-news-live-updates-latest-putin-zelenskiy-finland-nato-bidtop-of-blog

Screenshot 5
Screenshot 5

Screenshot 6

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb