Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me pensionet në vend.

Në një reagim në ‘Facebook’, Vasili e cilëson skandal faktin që qeveria rrëmben lekët e pensioneve për të mbuluar borxhet e saj.

REAGIMI I VASILIT
Skandali. Qeveria rrëmben edhe leket e pensioneve per borxhin e hajdutlleqeve te saja.
Qeveria miraton 10,6 miliardë lekë qe jane rritje e te ardhurave, të cilat do të rialokohen për investime publike dhe uljen e borxhit.
Të dhënat tregojnë se nga rritja e të ardhurave me 10,6 miliardë lekë ( 7,9 miliardë lekë vijnë nga:
🟥 Rezultati financiar pozitiv i Institutit të Sigurimeve Shoqërore (ISSH) që administron skemën publike të pensioneve.
🟥 Pjesa tjetër 2,5 miliardë lekë janë të ardhura shtesë nga tatimi mbi fitimin).
Pra 81 milion dollare merren nga pensionet per te lare borxhet e qeverise qe vjedh me koncesione dhe tendera.
Ne vend qe keto leke te perdoren per te rritur pensionet,apo per te mbeshtetur pensionistet per ilace dhe sherbime te ndryshme jetike per ta ju rrembehen per te paguar hajduterirat pa fund te qeverise.
Vetem nje qeveri e pashpirt dhe mafioze deri ne palce mund te beje nje gje te tille.
Leket per pensionet dhe pensionistet nuk mjaftojne asnje here perballe nevojave kritike te tyre, ndersa Rama dhe hajdutet e tij neqeveri i martin edhe ato pak leke.
Keto veprime kaq te renda te kesaj qeverie nuk mund ti fale asnje qytetar qe shikon te moshuarit qe vuajne per mbijetesen dhe nje qeveri horrash qe rjep edhe fondet e pensioneve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb