Kryeministri britanik Rishi Sunak ka thënë se kushdo që gjendet duke përdorur informacione të brendshme për të vënë baste mbi datën e zgjedhjeve kombëtare të 4 korrikut në Mbretërinë e Bashkuar duhet të përjashtohet nga Partia Konservatore.

Duke u paraqitur në programin Question Time të BBC, Sunak tha se ishte “shumë i zemëruar” kur mësoi për akuzat se politikanët konservatorë kanë vënë bast për datën e zgjedhjeve dhe se ata “duhet të përballen me fuqinë e plotë të ligjit” nëse zbulohet se kanë shkelur ligjin.

Skandali vjen vetëm dy javë përpara zgjedhjeve të përgjithshme dhe mes rezultateve të tmerrshme të sondazheve për Partinë Konservatore, e cila është pas Partisë Laburiste me 20 pikë.

Sunak njoftoi në 22 maj se zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin më 4 korrik. Data kishte qenë një sekret i ruajtur nga afër dhe shumë, madje edhe ata në Partinë Konservatore në pushtet të Sunak, u zunë në befasi pasi pritej një votim në vjeshtë.

Mediat britanike raportuan të enjten se kandidatja konservatore Laura Saunders, e cila është e martuar me drejtorin e fushatës së Partisë Konservatore, Tony Lee, po përballet me një hetim komisioni për shkelje të supozuara të bastvënies.

Skandali i zgjeruar erdhi pas raportimeve të mërkurën se një nga truprojat e Sunak ishte arrestuar për vendosjen e një basti mbi datën e zgjedhjeve përpara se ajo të shpallej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb