Shumica e gjermanëve kanë pak ose aspak besim në aftësinë e ushtrisë së tyre për të mbrojtur kombin në rast sulmi, sipas një sondazhi të ri. Tre të katërtat e të anketuarve thanë se nuk besojnë në aftësitë e Bundeswehr-it, me vetëm 10% që ndihen të sigurt se do të mbrohen.

Rreth 30% e gjermanëve nuk ndiejnë “fare besim” se Forcat e Armatosura do të ishin në gjendje t’i bënin ballë një kundërshtari të mundshëm, zbuloi sondazhi, i kryer nga kompania e sondazheve Civey në emër të revistës Focus. 45% të tjerë kanë “besim të ulët” në ushtri, ndërsa 15% ishin të pavendosur. Vetëm 2% thanë se besimi i tyre mbeti “shumë i lartë” ndërsa 8% thanë se ishte “mjaft i lartë”.

Për sa i përket financimit, një shumicë e fortë (69%) e gjermanëve thanë se ushtria e tyre kishte nevojë për më shumë para, me 64% që thanë se Berlini duhet të shpenzojë më shumë se 2% të PBB-së së tij për mbrojtjen kombëtare.

Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius argumentoi nëntorin e kaluar se Bundeswehri ka nevojë për një përmirësim të plotë për t’u bërë “i aftë për luftë”. Sipas sondazhit, rreth 73% e gjermanëve pajtohen me planet e Pistorius, ndërsa 64% mbështetën madje rifutjen e shërbimit të detyrueshëm ushtarak që u hoq në 2011.

Pavarësisht kësaj, vetëm gjysma e të anketuarve (32%) thanë se ishin personalisht të gatshëm të merrnin armët dhe “të merrnin pjesë në mënyrë aktive në operacionet luftarake mbrojtëse” nëse kombi i tyre sulmohej. Rreth 44% thanë se nuk do të merrnin kurrë armët në asnjë rrethanë.

Komisionerja parlamentare e Gjermanisë për Bundeswehr-in, Eva Hoegl, prezantoi së fundmi raportin e saj vjetor mbi gjendjen e Forcave të Armatosura kombëtare, duke pranuar se ushtria ende vuan nga grada të dobëta dhe pajisjet e pamjaftueshme.

“Bundeswehri po plaket dhe po zvogëlohet,” tha komisioneri javën e kaluar, duke shtuar se shkalla e braktisjes së shkollës në ushtri ishte “ende shumë e lartë”, ndërsa numri i aplikimeve të reja ishte edhe më i ulët se vitin e kaluar.

Mungesa e personelit dhe pajisjeve po theksohet teksa Berlini vazhdon të ofrojë në mënyrë aktive ndihmë ushtarake për Kievin në konfliktin me Moskën. Gjermania është shfaqur si donatori i dytë më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën gjatë konfliktit, duke shpenzuar rreth 19 miliardë dollarë për armë për Kievin, sipas Institutit të Kielit për Ekonominë Botërore.

Kancelari Olaf Scholz është zotuar të dyfishojë ndihmën ushtarake për Ukrainën këtë vit, me politikën që ka shkaktuar shqetësime në mesin e disa deputetëve. Në nëntor 2023, deputeti Johann Wadephul paralajmëroi se disa njësi “të rëndësishme” të Bundeswehr-it nuk do të zgjasin më shumë se dy ditë në betejë.

Sondazhi i Focus u krye midis 11 dhe 13 marsit dhe përfshiu 5000 gjermanë të moshës 18 vjeç e lart.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb