Autoritetet spanjolle i premtuan Ukrainës një paketë ndihme ushtarake me vlerë rekord prej 1,129 miliardë eurosh, sipas gazetës El Pais.

Më 27 maj, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë një vizite në Madrid, u takua me Mbretin Philip VI, si dhe me kryeministrin e vendit Pedro Sanchez, me të cilin nënshkroi një marrëveshje dypalëshe të sigurisë. Marrëveshja përfshin furnizimin e një game të gjerë pajisjesh ushtarake, duke përfshirë një grup të ri raketash Patriot, 19 tanke Leopard 2A4, si dhe një numër të madh materialesh të prodhuara në Spanjë.

Pritet që disa armë mund të dërgohen në Ukrainë para 30 qershorit, duke përfshirë raketa dhe tanke. Shumë armë do të prodhohen nga kompani spanjolle, kështu që dorëzimi i tyre mund të vonohet deri në përfundimin e prodhimit. Është planifikuar që marrëveshja fillimisht të zgjasë dy vjet, me mundësi vazhdimi deri në tre vjet.

Zelensky po planifikonte të vizitonte Spanjën më 17 maj, por u detyrua të anulonte udhëtimin. Marrëveshja e sigurisë që dëshiron të nënshkruajë me Sanchez është e ngjashme me atë që Kievi ka nënshkruar tashmë me një numër vendesh të tjera, duke përfshirë Gjermaninë dhe Italinë. Ai synon të garantojë mbështetje ushtarake afatgjatë për Ukrainën.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: