Spiunazhi ka tronditur Italinë. Policia italiane pas një hetimi disa mujor ka arritur të zbulojë një fakt tronditës: identifikimin e një rrjeti spiunazhi që survejtonte prej vitesh krerët e policisë, institucioneve të ndryshme, administratën publike, sipërmarrës si dhe personalitete të larta politike, mes të cilëve edhe ish-kryeministrin Matteo Renzi dhe kreun e Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi.

Hetimi i kryer nga Policia postare dhe Prokuroria e Romës solli arrestimin e dy personave, inxhinierin bërthamor Giulio Occhionero, 45 vjeç dhe motrën e tij, Francesca Maria 49-vjeçe, të dy rezidentë në Londër por me banim në Romë dhe të njohur në botën e financës.

Ky grup menaxhonte një rrjet kompiuterash të infektuar nga një virus që quhej “Eyepyramid” që u kishte mundësuar të grumbullonin, prej vitesh, njoftime të rezervuara dhe të dhëna delikate të dhjetëra personaliteteve, kryesisht në botën e financës.

Mes këtyre personaliteteve gjendet ish-kryeministri Matteo Renzi, kreu i BQE-së Mario Draghi, ish-kryeministri Mario Monti, ish-guvernatori i “Banca d’Italia” Fabrizio Saccomanni, ish-komandanti i përgjithshëm i “Guardia di Finanza”, Saverio Capolupo.

Lista e VIP-ave të përgjuar:

Mateo Renzi
Mateo Renzi
Presidenti i Bankes Qendrore Europiane Mario Draghi
Presidenti i Bankes Qendrore Europiane Mario Draghi
Ish-komandanti i Guardia di Finanza Savio Capolupo
Ish-komandanti i Guardia di Finanza Savio Capolupo
Deputete e Forza Italia, Vittoria Brambilla
Deputete e Forza Italia, Vittoria Brambilla
Ish-ministri Vincenzo Scotti
Ish-ministri Vincenzo Scotti
Ish-zedhenesi i Berluskonit, Paolo Bonauti
Ish-zedhenesi i Berluskonit, Paolo Bonauti
Monsignor Ravasi
Monsignor Ravasi
Daniele Capezzone
Daniele Capezzone
Ignazio La Russa
Ignazio La Russa
Ish-ministri Fabrizio Saccomani
Ish-ministri Fabrizio Saccomani
Paolo Poletti, ish-kreu Sigurise se Brendshme
Paolo Poletti, ish-kreu Sigurise se Brendshme
Ish-kryeministri Mario Monti
Ish-kryeministri Mario Monti
Ish-kryebashkiaku i Torinos, Piero Fassino
Ish-kryebashkiaku i Torinos, Piero Fassino
Fabrizio Cicchitto
Fabrizio Cicchitto

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: