Sri Lanka do marrë rreth 7 miliardë dollarë nga programi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).

“Në 75 vitet e pavarësisë së Sri Lankës, nuk ka pasur kurrë një periudhë më kritike për të ardhmen tonë ekonomike. Bordi Ekzekutiv i FMN-së miratoi programin tonë, duke i mundësuar Sri Lankës të aksesojë deri në 7 miliardë dollarë financime nga FMN dhe IFN-të. Falënderoj FMN-në dhe partnerët tanë ndërkombëtarë për mbështetjen”, shkroi presidenti i Sri Lankës, Ranil Wickremesinghe.

“Programi i FMN-së do të jetë imperativ për të përmirësuar pozicionin e Sri Lankës dhe aksesin në tregjet ndërkombëtare të kapitalit, dhe do të tregojë se Sri Lanka është edhe një herë një vend tërheqës për talentet, investitorët dhe turistët.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb