OKB-ja tha se përpjekjet mbeten ‘shumë të përqendruara’ në situatën e rëndë humanitare në Rripin e Gazës, pavarësisht efektit shpërqendrues të tensioneve midis Iranit dhe Izraelit.

I pyetur nëse përçarja midis Izraelit dhe Iranit ka larguar vëmendjen nga kriza në Gaza, zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric tha në një konferencë shtypi se është e mundur të vërehet një prirje e tillë kur shikon lajmet.

Dujarric, megjithatë, vuri në dukje se OKB-ja duhet të jetë në gjendje të fokusohet në kriza të shumta njëkohësisht.

Duke cituar mendimet e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për tensionin Iran-Izrael, Dujarric tha: “Siç e shihni nga ky podium, ne kemi qenë gjithashtu shumë të fokusuar në mbajtjen e vëmendjes në situatën shkatërruese humanitare në Gaza”.

Gati 34,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë , janë vrarë që atëherë në Gaza dhe më shumë se 76,800 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb