NATO nuk ka plane të vendosë trupa në Ukrainë dhe Kievi nuk ka bërë asnjë kërkesë të tillë, tha të shefi i aleancës.

Jens Stoltenberg tha në një konferencë për shtyp pas takimeve të Ministrave të Jashtëm të NATO-s në Bruksel se “lufta brutale e Rusisë kundër Ukrainës ka hyrë në vitin e tretë. Dhe, ndërsa Ukraina vazhdon të luftojë për pavarësinë e saj, aleatët vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Situata në fushëbeteja është e vështirë, ky është një argument për rritjen, jo pakësimin e mbështetjes sonë”.

“Dhe ne kemi parë se si Rusia tani po shtyn përgjatë vijës së frontit dhe se si Rusia po mobilizon më shumë trupa, por gjithashtu se si ata janë të gatshëm të sakrifikojnë njerëz dhe materiale për përfitime margjinale,” tha ai.

Në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me nevojën dhe kërkesën e Ukrainës për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë sistemin Patriot të prodhuar nga SHBA, ai vuri në dukje se aleatët e NATO-s e kuptojnë urgjencën e situatës.

“Prandaj, ata do të shikojnë inventarët e tyre nëse ka ndonjë mënyrë që ata mund të ofrojnë më shumë sisteme, veçanërisht Patriots,” tha Stoltenberg.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje tjetër në lidhje me sulmin e mundshëm të pranverës ruse në Ukrainë, ai theksoi nevojën urgjente për të mobilizuar më shumë mbështetje për Ukrainën.

Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e ofrimit të mbështetjes më të strukturuar dhe afatgjatë për Ukrainën.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb